Sınırsız yaş ütopya değil

Sınırsız yaş ütopya değil
Menopoz nedeniyle doğurganlığını kaybetme ihtimali artık tarih oluyor. Tıp dünyası çaresini buldu.Abone ol

Her yaşta çocuk sabihi olmak artık ütopya değil. Menopoz nedeniyle doğurganlığını kaybeden kadının yumurtalığı kök hücre nakli ile gençleştiriliyor, artık 60 yaşında bile bebek sahibi olma şansı buluyor.

Ameri стоматологична помощ истанбул ka'da kadın doğum uzmanları arasında en iyi hekim seçilen Cornell Üniversitesi Üremenin Korunması Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kutluk Oktay, erken menopoza giren veya 55 yaşındaki kadınların anne olabileceğini açıkladı.

-Menopoza giren kadınlar kök hücre nakli ile yeniden kendi genetik özelliklerini taşıyan yumurta üretebilecekler. Bu demektir ki; 55 yaşındaki kadın kendi genetik özelliklerini taşıyan bir bebeğe sahip olabilecek. Üstelik bebek, donörün değil annenin karakteristik özelliklerini taşıyacak. Kök hücre alınan donör, burada yalnızca kadının ölen yumurtlama faaliyetinin yeniden başlamasına yardımcı olacak. Menopoz nedeniyle yumurtlaması duran kadının, kök hücre nakledildikten sonra gençlik dönemlerindeki gibi doğurganlığı devam edecek.

-Bu gelişme, öncelikle erken menopoza giren ve hayatı boyunca kendi yumurtasıyla çocuk sahibi olamayan kadınlar için umut olacak. Daha sonra istediği yaşta anne olmak isteyen kadınların yüzünü güldürecek. //Kategori : SAĞLIK