Bebekler anladıktan sonra konuşuyor

  • Ana Sayfa
  • Bebekler anladıktan sonra konuşuyor
Bebekler anladıktan sonra konuşuyor
Bebeklerde dilin gerçekten anlaşılması sekizinci aya rastlıyor. Dilin anlaşılması ise kullanılmasına öncülük ediyor.Abone ol

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, dilin 'anlatma' ve 'anlama dili' olarak iki bölüme ayrılıyor. Bebekler dil gelişimi için doğuştan donanımlı ve duymaya karşı son derece hassas.

Araştırmada bebeklerin:

1 aylıkken, yaptığı rastgele hareketleri duyduğu bir ses ile durdurduğu ve ani ses ya da gürültüyle sıçradığı, 2'nci ayda konuşanı dinler göründüğü ve gülümseyebildiği, 4'üncü ayda kızgın ve hoşnut ses farkını anladığı, 6'ncı ayda 'mama, dede' gibi kelimeleri tanıyor göründüğü, 8'inci ayda ad Karbon Ayak İzi danışmanlığı ı söylendiğinde, 9'uncu ayda da 'hayır' denince hareketini durdurduğu 12'nci ayda sözel isteklere jestlerle yanıt verdiği, 12-14'üncü aylarda her hafta bazı yeni kelimeleri anlar göründüğü ve konuşanın duygusal tonunu daha iyi anladığı   16-18'inci aylarda 150 kadar kelimeyi anladığı, 18-20'nci aylarda istenmesi halinde büyük resimlerde bedenin çeşitli parçaları ve giysilere ilişkin çeşitli maddeleri gösterebildiği ve 'otur, buraya gel, yapma'
fiillerine uygun tepkiler verdiği belirtildi.

Dilin gerçekten anlaşılmasının sekizinci aya rastladığı vurgulanan araştırmada, çocukların dili kullanmadan çok önce, kelimeleri ve cümleleri anladıkları belirtildi.

Her yaştaki insanda olduğu gibi bebeklerde de anlaşılan kelime sayısı kullanılan kelime sayısından fazla. Bu da bebeğin kelime gelişimi ve zihinsel gelişim düzeyiyle yakından ilişkili.

Bir ay sonra 'hoşnutluk sesleri'

Araştırmaya göre, doğumdan sonraki birkaç gün içinde bombardıman şeklinde gelen tüm sesler arasından insan sesini, hatta annelerinin sesini ayırt edebilen bebekler, 2-3 hafta sonra ağlama, esneme ve homurdanma, 1 ay sonra hoşnutluk sesleri, 2 ay sonra refleks ağlama, öksürme ve esneme, 2-5 ay sonra gülümseme, 4-8 aylar arasında ses oyunları, 6-11 aylar arası hecelerin tekrarından oluşan sesler, 11'inci ayda kelimelerin taklit edilmesini gerçekleştiriyor ve 1 yaşında da anlaşılır ilk kelimelerini söylüyor.

Kısa ve tekrar eden heceler

Araştırmada, ilk yılın sonuna doğru çoğu bebeğin kelime kullanmaya başladığı, çocuğun ilk sözlerinin 'baba, cici, mama, meme, ninni' gibi kısa ve tekrar eden heceler olduğu belirtildi. İki yaşına kadar kullanılan kelimelerin yüzde 70'i ise tek heceli.

Çocuğun sağlam bir dil yapısına sahip olabilmesi için, onunla konuşurken, 'çocuk gibi' konuşmak yerine kelime ve cümleleri dilin kurallarına uygun olarak kullanmak gerekiyor.

Dilin gelişim hızı fizyolojik ve genetik özellikler, cinsiyet, algısal ve zihinsel gelişim, sosyal çevre ve etkileşim, aile-çocuk arasındaki sözel iletişim düzeyi, sosyoekonomik ve sosyokültürel özellikler gibi etmenlerden etkilenebiliyor.


Kategori : SAĞLIK