Bakandan çalışan emekliye müjde

  • Ana Sayfa
  • Bakandan çalışan emekliye müjde
Bakandan çalışan emekliye müjde
Çalışma Bakanı Başesgioğlu çalışan emeklilerden prim kesilmesini öngören yasayı yeniden düzenleme müjdesi verdi.Abone ol

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Başesgioğlu, 1 Ocak 2007 tarihinde yürürlüğe girecek olan Genel Sağlık Sigortası Kanununda, ”çalışan emeklilerden yüzde 33.5 oranında prim kesintisini öngören” maddeyi değiştirmek için çalışma yaptıklarını, konuyla ilgili makul bir düzenleme yapılacağını bildirdi.

CHP Котел варочный Muğla Milletvekili Ali Arslan, Genel Sağlık Sigortası Kanununda emeklilerin içini sızlatan bir madde bulunduğunu, yılbaşından itibaren çalışan emeklilerin maaşından yüzde 33.5 oranında sosyal güvenlik destek primi kesintisi yapılacağını söyledi.

Emeklilerin açlık sınırının altında maaş aldığını, aç oldukları için çalışmak zorunda kaldıklarını savunan Arslan, “Sayın Bakan, '4 yılda emeklilere 4 katrilyon lira verdik' diyor. 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek yasayla 4 yılda verilen parayı 1 yılda geri alacaksınız” diye konuştu.

“MAKUL ÖLÇÜLERDE BİR DÜZENLEME YAPACAĞIZ”

Milletvekillerinin madde üzerindeki sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Başesgioğlu da çalışan emeklilerden prim kesintisiyle ilgili konuda değişiklik yapılacağını Meclis kürsüsünden net bir şekilde dile getirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Buna rağmen hala yüzde 33.5'lik kesinti yapılacakmış gibi bir anlayışla, bu konuşmalara devam etmenin hiçbir anlamı yok. Bu kanun 2007 Ocak ayında yürürlüğe girecek. Şu ana kadar yüzde 33.5'lük bir kesinti, kimseden alınmadı. Bu açıklamalarınızın hakkaniyete uygun olmadığını düşünüyorum. Yüzde 33.5'lik prim kesintisini değiştirme konusunda bir çalışmamız var. Onu değiştireceğiz, makul ölçülerde bir düzenleme yapacağız.”Kategori : ÇALIŞMA HAYATI