Çok çalışma özel yaşamı bitiriyor

  • Ana Sayfa
  • Çok çalışma özel yaşamı bitiriyor
Çok çalışma özel yaşamı bitiriyor
Uluslararası alanda yapılan bir araştırma, haftada 70 saatten fazla çalışmanın cinsel yaşamı öldürdüğünü ortaya koydu.Abone ol

Harvard Bussiness Review dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, normalin üzerinde mesai yapan hırslı meslek sahipleri ve yöneticiler, özel yaşamlarını ve çocuklarını ihmal ediyor.

Büyük şirketlerdeki meslek sahipleri arasında yapılan araştırma, bu insanların günde 10 Ümraniye Zeytinburnu tabelacı saatlik çalışmayı bile yarım gün çalışıyormuş gibi algıladıklarını gösterdi. Söz konusu şirketlerde çalışan ve çok para kazananların yüzde 45'i işlerine aşırı derecede zaman ayırıyor. Mesleklerine yeni başlayanlar için bu çalışma biçimi haftada en az 60 saat olurken, birçok meslek sahibi 100 saat ve üzerinde mesai yapıyor.

Yüksek mevkilerdeki bu insanlar nadiren tatil yapıyor ve bunların yarısı yılda 10 günden az tatile çıkıyor. Araştırmaya katılan kadın ve erkek meslek sahipleri, işlerinin eşleriyle güçlü bir ilişki kurmalarını engellediğini söylediler. Büyük şirketlerde çalışanların yüzde 45'i, günde 12 saatten fazla çalıştıktan sonra eve döndüklerinde ''eşleriyle bir çift laf edecek takati bile kendilerinde bulamadıklarını'' söylediler.

Sürekli seyahat eden ve akşam programlarına katılan aynı orandaki meslek sahibi, işlerinin ''tatmin edici bir cinsel yaşamı imkansız kıldığını'' belirttiler. Bu kişilere işlerinin çocuklarıyla ilişkisi üzerindeki etkisi sorulduğunda ise yine üzücü bir sonuç ortaya çıktı. İşkolikler, uzun saatler çalışmaları yüzünden çocuklarının çok uzun süre televizyon karşısında vakit geçirdiklerini, abur cubur yediklerini ve disiplinsiz olduklarını söylediler.Kategori : SAĞLIK