Soğuğa karşı dut herlesi

Soğuğa karşı dut herlesi
Dut pekmezinden yapılan ve sıcak olarak tüketilen herlenin soğuğa karşı vücut direncini artırıcı özelliği bulunuyor.Abone ol

Dut pekmezinden yapılan ve sıcak olarak tüketilen herlenin soğuğa karşı vücut direncini artırıcı özelliğinden dolayı kış mevsiminde tüketilmesinin insan sağlığı açısından önemli olduğu bildirildi.

Gümüşhane'de özel bir firma tarafından bu yıl ilk SEO kez üretilen ve işletmeci Yusuf Büyükbayraktar tarafından vatandaşların beğenisine sunulan dut herlesine özellikle çevre illerden gelenlerin büyük ilgi gösterdikleri belirtildi.

İşletmeci Yusuf Büyükbayraktar, herle kültürünün evlerde yıllarca yapıldığını belirterek “ Ticari manada ilk kez biz sunduk. Çok da isabetli oldu. Yolu Gümüşhane'ye düşen ve çevre illerden gelen mutlaka dut herlesini tadıyor ve memnun kalıyor. İstenmesi halinde evlere de servis yapıyoruz” dedi.

Dut herlesinin yapılışı hakkında da bilgi veren işletmeci Büyükbayraktar, dut pestili şırasının kaynatılarak içine bal, süt, un ve su ilave edilip yarı akışkan bir halde hazırlandığını belirterek “Soğuğa karşı vücut direncini artırıcı özelliğe sahiptir. Kan yapıcı özelliğinden dolayı büyük faydalar sağlar. Mide hastalıklarında, özellikle ülser hastalığına iyi gelir. Astım ve bronşit hastalıklarında faydalıdır. Sporcular için bir enerji deposudur. Çocukların zeka gelişimine yardımcı olur. Kalp ve damar hastalıkları ile nefes darlığına iyi gelir.” dedi.

Büyükbayraktar, ikram edilirken üzerine fındık ezmesi konulduğunu da sözlerine ekledi.Kategori : SAĞLIK