Ucuz kalp kapakçığı 8 can aldı

  • Ana Sayfa
  • Ucuz kalp kapakçığı 8 can aldı
Ucuz kalp kapakçığı 8 can aldı
Brezilya'dan ithal edilen "TRI" marka kalp kapakçığını kullanan 8 hastanın hayatını kaybettiği bildirildi.Abone ol

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Brezilya'dan ithal edilen "TRI" marka kalp kapakçığının Türkiye'de toplam 227 hastaya takıldığını, bunların 8'inin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Akdağ, Anavatan Partisi Hatay Milletvekili Züheyir Amber'in, "hastalara ucuz olduğu için Brezilya gibi ülkelerden ithal edilen kalp kapakçıklarının takıldığı" iddialarıyla ilgili soru önergesine SEO verdiği yanıtta, TRI marka kalp kapakçıklarının kullanılmaması hususunun, 26 Temmuz 2002 tarihinde kalp nakil merkezlerine bildirildiğini kaydetti.

Türkiye'de toplam 227 hastaya TRI marka kalp kapakçığı takıldığını, operasyon öncesinde bu hastaların bilgilendirildiğini ifade eden Akdağ, Hasta Hakları Yönetmeliği hükümlerine göre, hastaların, tıbbi işlem konusunda bilgilendirilerek rıza ve izinlerinin alındığını belirtti.

Akdağ, hangi hastanelerde ucuz kalp kapakçığı takıldığına ilişkin soruyu yanıtlarken de TRI marka kalp kapakçıklarının, SIR Tıbbi Malzemeler Şirketi tarafından ithal edildiğini kaydetti.

Akdağ'ın verdiği bilgiye göre, söz konusu kapakçıklar; Ankara, İzmir, İstanbul, Edirne, Kayseri, Malatya ve Van'daki hastanelerde takıldı.

Sağlık Bakanı Akdağ, 1998-2006 yıllarında Bursa'daki devlet hastaneleri ile Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde biyolojik kalp kapağı nakli yapılmadığını belirterek, Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1998-2000 yılları arasında toplam 299 biyoprotez kalp kapakçığı takıldığını, 2001 yılından itibaren ise mekanik-metal kalp kapağı kullanılmaya başlandığını bildirdi.

Akdağ, TRI marka kapakçık takılan 227 hastadan bugüne kadar 8'inin öldüğünü, diğer hastaların kontrollerinin devam ettiğini belirtti.

Akdağ, Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde biyoprotez kalp kapağı takılan 299 hastadan, 10'unun hayatını kaybettiğini sözlerine ekledi.Kategori : SAĞLIK