Bebeğin dili ikiye ayrılıyor

Bebeğin dili ikiye ayrılıyor
Bebeklerde dilin gerçekten anlaşılması 8'inci ay dolaylarına rastlıyor. Dilin anlaşılması, kullanılmasına öncülük ediyor.Abone ol

Bebeklerde dilin gerçekten anlaşılmasının 8'inci ay dolaylarına rastladığı ve dilin anlaşılmasının, kullanılmasına öncülük ettiği bildirildi. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı tarafından gerçekleştirilen araştırmada, dilin ''anlatma'' ve ''anlama dili'' olarak iki bölüme ayrıldığı, bebeklerin dil gelişimi için doğuştan donanımlı olduğu ve duymaya karşı son derece hassas oldukları kaydedildi.

Araştırmada, bebeklerin 1 aylıkken, yaptığı rastgele hareketleri duyduğu bir ses ile durdurduğu ve ani ses ya da gürültüyle sıçradığı, 2'nci ayda konuşanı dinler göründüğü ve gülümseyebildiği, 4'üncü ayda kızgın ve hoşnut ses farkını anladığı, 6'ncı ayda ''bay bay, mama, dede'' gibi kelimeleri tanı SEO yor göründüğü, 8'inci ayda adı söylendiğinde, 9'uncu ayda da ''hayır'' denince hareketini durdurduğu belirtildi.

Bebeğin ilk yaşında ise sözel isteklere jestlerle yanıt verdiği, 12-14'üncü aylarda her hafta bazı yeni kelimeleri anlar göründüğü ve konuşanın duygusal tonunu daha iyi anladığı, 16-18'inci aylarda 150 kadar kelimeyi anladığı, 18-20'nci aylarda istenmesi halinde büyük resimlerde bedenin çeşitli parçaları ve giysilere ilişkin çeşitli maddeleri gösterebildiği ve ''otur, buraya gel, yapma'' fiillerine uygun tepkiler verdiği bildirildi.

Dilin gerçekten anlaşılmasının 8'inci ay dolaylarına rastladığı vurgulanan araştırmada, dilin anlaşılmasının, kullanılmasına öncülük ettiği, bir başka deyişle çocukların dili kullanmadan çok önce, kelimeleri ve cümleleri anladıkları ifade edildi. Her yaştaki insanda olduğu gibi bebeklerde de anlaşılan kelime sayısının kullanılan kelime sayısından fazla olduğu, bu gelişimin bebeğin kelime gelişimi ve zihinsel gelişim düzeyiyle yakından ilişkili olduğu kaydedildi.

1 YAŞINDA ANLAŞILAN İLK KELİMELERİ SÖYLÜYOR
Araştırmaya göre, doğumdan sonraki birkaç gün içinde bombardıman şeklinde gelen tüm sesler arasından insan sesini, hatta annelerinin sesini ayırt edebilen bebekler, 2-3 hafta sonra ağlama, esneme ve homurdanma, 1 ay sonra hoşnutluk sesleri, 2 ay sonra refleks ağlama, öksürme ve esneme, 2-5 ay sonra gıgıldama ve gülümseme, 4-8 aylar arasında ses oyunları ve agulama, 6-11 aylar arası hecelerin tekrarından oluşan sesler, 11'inci ayda kelimelerin taklit edilmesini gerçekleştiriyor ve 1 yaşında da anlaşılır ilk kelimelerini söylüyor.

Araştırmada, ilk yılın sonuna doğru çoğu bebeğin kelime kullanmaya başladığı, çocuğun ilk sözlerinin yalnız ''baba, cici, mama, meme, ninni'' gibi kısa ve tekrar eden heceler olduğu ve iki yaşına kadar kullandığı kelimelerin yüzde 70'inin tek heceli olduğu belirtildi.

KURALLARA UYGUN KONUŞULMALI
Doğuştan konuşma yeteneğine ve organlarına sahip olarak dünyaya gelen bebeğin, bulunduğu toplumun dilini taklit yoluyla öğrendiği ve toplumla da bu dille iletişim kurduğuna dikkat çekilen araştırmada, çocuğun sağlam bir dil yapısına sahip olabilmesi için, onunla konuşurken, ''çocuk gibi'' konuşmak yerine kelime ve cümleleri dilin kurallarına uygun olarak kullanmak gerektiği vurgulandı. Dilin gelişim hızının ise fizyolojik ve genetik özellikler, cinsiyet, algısal ve zihinsel gelişim, sosyal çevre ve etkileşim, aile-çocuk arasındaki sözel iletişim düzeyi, sosyoekonomik ve sosyokültürel özellikler gibi etmenlerden etkilenebildiği ifade edildi.Kategori : SAĞLIK