Türk kadınının cinselliğe bakışı

  • Ana Sayfa
  • Türk kadınının cinselliğe bakışı
Türk kadınının cinselliğe bakışı
Türk kadınlarının yüzde 36'sı eşleriyle iletişim kurmayı vazgeçilmez, yüzde 34'ü de önemli olarak değerlendirdi.Abone ol

Cinsel sorunların çözümünde eşler arasındaki iletişimin ve çözüm arayışının önemli olduğu bildirilirken, Türk kadınlarının yüzde 36'sı cinsellik hakkında eşleriyle iletişim kurmayı "vazgeçilmez", yüzde 34'ü de "önemli" olarak değerlendirdi.

Bu hafta içinde Viyana'da toplanan 9. Avrupa Cinsel Tıp Derneği Kongresi'nde sunulan "Cinsellik ve Modern Kadın" araştırmasına göre, Türk kadınlarının cinselliğe diğer Avrupalı kadınlardan farklı yaklaştığını ortaya koydu.

14 ülkede 14 bin kadınla yapılan araştırmada, İtalyan, Polonyalı ve İspanyol kadınların yüzde 80'i cin meme kucultme selliği "önemli" görürken, Türk kadınlarının yüzde 61'i bunun kendileri için "önemli olduğunu" belirtti.

Dünya çapındaki 10 kadından yaklaşık 6'sı (yüzde 59'u) cinselliği "ilişkilerini güçlendiren bir öge" olarak görürken, 10 kadından yaklaşık üçü (yüzde 29'u) "cinsel ilişkiye girmenin eşlerinin gözünde çekici olduklarının teminatı olduğunu" düşünüyor.

Türk kadınlarının ise ancak yüzde 15'i cinsel ilişki ve çekicilik arasındaki bu bağlantıya inanıyor. Cinselliğe bağlı güven artışı yaşadığını ifade eden Türk kadınlarının oranı ise yüzde 27.

Araştırmaya katılan kadınların üçte biri (yüzde 29'u) "cinselliğin kendilerine fiziksel zevk verdiğine ve fiziksel rahatlama sunduğuna", beşte birinden fazlası ise "sağlıklarını olumlu etkilediğine" inanıyor.

Türk kadınlarının ise yüzde 30'u cinselliğin sağlıkla ilişkili olduğunu düşünüyor.

Türkiye dışındaki Avrupa ülkelerinden kadınlar cinselliğin ilişkilerine katkısını "çok değerli" bulurken, Türk kadınlarının ancak yüzde 36'sı bu görüşe katılıyor.

Avrupalı kadınların yüzde 90'ı eşlerinin tatminini "çok önemli" görüyor.

Türk kadınları ise eş ve kendilerinin cinsel tatmini konusunda farklı tutumlar sergilerken, dörtte üçü eşlerinin cinsel tatmininin "vazgeçilmez veya önemli" olduğunu, yüzde 68'i de bunun kendileri için önem taşıdığını düşünüyor.

Türk kadınlarının yüzde 65'i cinsel yaşamlarından tatminliğini dile getirirken, sadece yüzde 32'i "çok memnun olduğunu" belirtti.

Türk kadınlarının yüzde 36'sı cinsellik hakkında eşleriyle iletişim kurmayı "vazgeçilmez", yüzde 34'ü de "önemli" olarak değerlendirdi.

Araştırmaya katılan Türk kadınlarının yüzde 33'ü eşlerinde "erken boşalma" tarzında bir cinsel fonksiyon bozukluğu olduğuna inanırken, yüzde 19'u uzun süreli böyle bir sorunun ilişkilerini güçlü bir biçimde etkileyeceğine inanıyor.

Türkiye dışındaki Avrupalı kadınların yüzde 68'i eşlerine bu konuda "tedavi arayışına girme" tavsiyesinde bulunacağını söylerken, "hiç bir şey yapmamayı" tavsiye etmeye en yatkın olanlar yüzde 38'lik yüzdeyle Türk kadınları oldu.Kategori : SAĞLIK