Fransa soykırımdan mahkum oldu

Fransa soykırımdan mahkum  oldu
Ruanda 800 bin kişinin öldüğü soykırımla ilgili, geçtiğimiz ay Fransa'yı doğrudan sorumlu tutan bir mahkeme kararı çıkardı.Abone ol

Fransa ile Ruanda arasındaki "soykırım" krizi sürüyor. 12 yıl önce tam 800 bin kişinin öldüğü soykırımla ilgili Ruanda, geçtiğimiz ay Fransa'yı doğrudan sorumlu tutan bir mahkeme kararı çıkardı. Bunun üzerine Fransa, Ru mini gastrik bypass anda Devlet Başkanı Paul Kagame'yi "dönemin liderini öldürmekle" suçlayıp tutuklanmasını istedi.

İki ülke arasındaki misillemede son iddia, Başbakan Dominique de Villepin'e yönelik oldu. İngiltere'ye resmi ziyaret düzenleyen Kagame, BBC kanalına verdiği röportajda Ruanda soykırımında Başbakan Villepin'i hedef gösterdi: "1994'te 800 bin kişinin ölümüne yol açan katliama Fransa'daki politikacılar da destek verdi. Soykırımı organize edenler arasında hayatta olan bazı siyasiler de var. Bunlardan birisi de şu anda Başbakan..."

'SUÇLU DEĞİLİM'
O dönemde Villepin'in Dışişleri Bakanlığı müsteşarı olduğunu ve "soykırıma doğrudan karıştığını" da iddia etti. Fransız ordusunun "Turkuaz" operasyonunda Tutsilere saldıran Hutuları eğittiğini savunan Kagame,Fransa mahkemesinin kendisi ve 9 yardımcısı hakkında tutuklama kararı çıkarması üzerine Paris'le diplomatik ilişkilerini kesmişti. Konuşmasında bu krize de değinen Kagame, Fransa'ya sert çıktı: "Bu tamamen aptallık. Ben özgürlük savaşçısıyım, suçlu değil..."

Kaynak:www.sabah.com.trKategori : DÜNYA