Sigara tiryakilerine müjde

Sigara tiryakilerine müjde
Sigara tiryakilerinin alışkanlıklarından vazgeçmelerinde yardımcı olacak nikotinsiz yeni bir ürün piyasaya çıktı.Abone ol

İngiltere'de piyasaya sürülen Varenicline adlı ilaç nikotinin etkisini taklit ederek hem sigara içme arzusunu azaltıyor hem de yoksunluktan kaynaklanan sıkıntıları hafifletiyor.

Uzmanlar özellikle de İngiltere’de 2007 Temmuz ayından itibaren kamusal alanlarda sigara içme yasağının yürürlüğe girmesiyle bu hapa büyük talep olacağını t seo çalışması ahmin ediyorlar.

İlaç hakkındaki son değerlendirmeyi ulusal düzeyde ilaçları değerlendiren bir kurum 2007 Temmuz’una kadar tamamlayacak.

En belirgin yan etkisi mide bulantısı
İlacın şimdiye kadar yapılan iki denemesinde, bu alanda daha önce çıkmış başka bir ilaç olan Buproprion’dan daha etkili olduğu görülmüş. Ancak, yeni bir ilaç olduğu için, tiryakiler Varenicline’i ancak ulusal sağlık hizmetleri çerçevesinde ve reçeteyle alabilecekler ve aksi bir tesirini görürlerse bildirmeleri istenecek. Üç ay kadar alınması gereken ilacın şu ana kadar saptanan en belirgin yan etkisi mide bulantısı.

Nikotini taklit ediyor
Pfizer ilaç şirketi tarafından üretilen Varenicline’i şimdiye kadarki ilaçlardan ayıran özelliği beyinde nikotinden etkilenen bölgeleri hem etkileyip, hem de etkisiz hale getirmesi. Bunu bir yandan nikotini taklit ederek nikotin alma ihtiyacını azaltmak suretiyle yapıyor, diğer yandan da nikotinin beyni etkilemesini engelleyerek arzularına yenik düşüp sigara içenlerin aldığı zevki çok azaltıyor.

Yapılan denemelere katılanlar bu ilacı 12 ay müddetle kullanmış. İlacı kullananların yüzde 44’ünün sigarayı bırakmayı başardığı görülmüş.

Kendisi de eski bir bağımlı olan ve ilacın geliştirilmesine katkıda bulunan Dr. Jotham Coe Varenicline’in nikotin bağımlılığına karşı bir tür kalkan oluşturduğunu söylüyor.

Kaynak: BBC TürkçeKategori : SAĞLIK