En fazla AIDSli olan illerimiz

En fazla AIDSli olan illerimiz
Dakikada 5 kişi AIDS'ten ölüyor. Ülkemizde de benzer ölümler bir hayli fazla. En fazla hastanın olduğu illerimiz.Abone ol

1 Aralık Dünya AIDS günü nedeniyle toplumda bilincin artırılmasına yönelik etkinlikler düzenlenirken, Dünyada dakikada 5 kişinin AIDS nedeniyle yaşamını yitirdiği bildirilirken, en fazla hastanın, İstanbul, İzmir ve Ankara'da yaşadığı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, dünyada halen yaklaşık 39.5 milyon erişkin ve çocuğun HIV ile enfekte olduğu, bunların yüzde 95'inin ise gelişmekte olan ülkelerde yaşadığı biliniyor. Yetkililer, dünyada her gün 11 bin yeni HIV enfeksiyonunun meydana geldiğine, etkilenen kişilerin çoğunluğunun en üretici çağlarında olan 25 yaş altındaki gençler olduğuna dikkat çekti.

Ümit vaat eden yeni çok ilaçlı tedavi şemalarıyla hastalığın belirtilerinin ortaya çıkışı geciktiril çiçek siparişi ebilse de bir AIDS hastasının yıllık ilaç giderinin 10 bin doları bulduğunu belirten yetkililer, Türkiye'deki hastaların ilaçlarının zamanında temin edilememesi gibi sorunlarla karşılaşabildiklerini kaydettiler. Yetkililer, Dünya AIDS Günü'nde toplumsal duyarlılığın oluşturulması, halkın HIV/AIDS'in bulaşma yolları hakkında bilgilendirilmesi, güvenli ve sağlıklı cinsel hayat konusunda bilinçlendirilmesi, kondom kullanımının yaygınlaştırılmasının vurgulanması, HIV ile enfekte olanlara ayrımcılık yapılmaması, bu kişilerin hiçbir şekilde suçlanmaması, yargılanmaması ve toplumdan dışlanmamasının gereğine dikkat çekilmesinin önemini vurguladılar.

Sağlık Bakanlığınca Küresel Fon ve MEDA isimli organizasyonlar tarafından AIDS/HIV'in önlenmesine yönelik projeler yürütülüyor. Küresel Fon tarafından finanse edilen 3 milyon 891 bin dolar bütçeli projeyle, ticari seks çalışanları, damar içi uyuşturucu kullananlar, eşcinsellere ve mahkumlara ulaşılması planlanıyor. Bu yılın Nisan-Mayıs ayları gibi başlayan proje kapsamında aralarında eşcinsellerin örgütlerinin de bulunduğu sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliğine gidiliyor.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, söz konusu sivil toplum örgütlerinin bu kişilere ulaşılmasında son derece etkili olduğunu belirterek, yapılan iş birliği sayesinde bugüne kadar bin 414 seks işçisi, bin 57 eşcinsel, 29 damar içi madde kullanıcısı ve 461 hükümlüye ulaşıldığını, 13 bin dolayında broşür ve kitap gibi yayın ile 34 bin 656 kondom dağıtıldığını ve 63 HIV/AIDS'le yaşayan kişiye destek verildiğini bildirdiler.

Sağlık Bakanlığı'na aids hastalığına ilişkin 1985 yılından bu yılın ilk 6 ayına kadar olan dönemde toplam 2 bin 412 vaka ve taşıyıcı bildirimi yapıldığı belirtildi.
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıkların Kontrolü Daire Başkanlığı Zührevi Hastalıklar Şubesinin verilerine göre, en fazla vaka ve taşıyıcı 30-34 arası yaş grubunda bulunurken, bulaşma yollarının başında heteroseksüel cinsel ilişki geliyor.
En fazla hasta ve taşıyıcı, sırasıyla İstanbul, İzmir ve Ankara'da yaşıyor.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (EKMUD) Başkanı Prof. Dr. Gaye Usluer, Dünya AIDS günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, AIDS'in tüm dünyada sağlık, sosyal ve ekonomik açıdan önemli sorunlardan birisi olduğunu ifade etti.

Bütün dünyada devlet desteğine karşın HIV ve AIDS'in global önem taşıdığına işaret eden Prof. Dr. Usluer, bugün dünyada 40 milyonun üzerinde kişinin HIV ve AIDS tanısıyla yaşadığını kaydetti.

Prof. Dr. Usluer, 2005 yılında dünyada 3 milyon kadın, erkek ve çocuğun AIDS nedeniyle öldüğünü, bu rakamın Asya'da yaşanan Tsunami felaketinde ölenlerden daha fazla olduğunu belirtti.Kategori : SAĞLIK