Geç emekli olana daha fazla maaş

  • Ana Sayfa
  • Geç emekli olana daha fazla maaş
Geç emekli olana daha fazla maaş
Yeni güvenlik reformu, kamuda emekliliği yaklaşmış memurlara maaş artışı sağlayacak.Abone ol

Referans Gazetesi'nden Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre, 1 Ocak 2007'de yürürlüğe girecek sosyal güvenlik reformu, kamuda emekliliği yaklaşmış memurlara maaş artışı sağlayacak.

Reformla birlikte yürürlüğe girecek olan düzenlemeyle, 2006 sonu itibariyle emekliliğine 2-3 yıl kalan veya emekliliği gelmiş memurlar çalışmayı sürdürürlerse; maaşlarında ciddi artışlar olacak. Konuya ilişkin bilgi veren bir yetkili, eski sis turkey for dental treatment temde 25 yılı dolduran memurların maaşlarına fazladan çalışılan her yıl için 1 puan eklendiğini; yeni sistemde ise bu rakamın 2.5 puana çıkacağını belirtti. Bu durumda, 2007'de 25 yılını doldurmuş bir memur fazladan 2 yıl çalışırsa aylık bağlama oranı yüzde 80'e ulaşacak. Eski sistemde ise bu rakam yüzde 77'yle sınırlı kalacaktı.

SSK'da da benzeri bir durumun olduğuna dikkat çeken yetkili, yaşlılık aylığı bağlama oranının "sigortalının toplam prim ödeme gün sayısının ilk 3 bin 600 gününün her günü için yüzde 3,5, sonraki 5 bin 400 günün her 360 günü için yüzde 2, daha sonraki her 360 gün için de yüzde 1,5" oranından oluştuğunu belirtti. Bu rakamın ortalamasının yüzde 2,2-2,3 düzeyinde olduğu belirtilirken; sosyal güvenlik reformuyla birlikte 2015 yılına kadar bu oranın yüzde 2,5 olarak uygulanacağı kaydediliyor. Bu durumda, SSK'lıların emekli maaşlarında da geçici bir dönem artış olacağı; 2015 yılından sonra ise düşüş yaşanacağı vurgulanıyor.

Yetkililer, 2007 yılında yaşama geçirilecek düzenlemelerin Bağ-Kur'lulara da istirahat parası alma hakkı kazandıracağına dikkat çekiyor. Halen uygulamada SSK'lılar için sosyal güvenlik kurumu istirahat parası öderken; memurlar için bu ödemeyi çalıştığı kurumlar üstleniyor. Bağ-Kur'lulara ise böyle bir ödeme yapılması söz konusu değil. 2007 yılıyla birlikte ise memurlar için Sosyal Güvenlik Kurumu'nun istirahat parası ödemesi zorunluluğu oluşurken; Bağ-Kur'lulara da aynı hak tanınıyor. Bu durumda, rapor alan Bağ-Kur'lulara istirahat parası adı altında Sosyal Güvenlik Kurumu'nca ödeme yapılacak.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI