Müjde! Emekli maaşları artacak

  • Ana Sayfa
  • Müjde! Emekli maaşları artacak
Müjde! Emekli maaşları artacak
2007'de yürürlüğe girecek sosyal güvenlik reformu emekliliği yaklaşanlara yarayacakAbone ol

1 Ocak 2007'de yürürlüğe girecek sosyal güvenlik reformu, kamuda emekliliği yaklaşmış memurlara maaş artışı sağlayacak. Emekliliğine 2-3 yıl kalan memurların çalışmayı sürdürmeleri halinde maaşlarında ciddi şekilde artışlar olacak.

Referans Gazetesi'nde Hacer Boyacığlu imzası ile yer alan haberde reformla trendyol seo çalışması birlikte yürürlüğe girecek olan düzenlemeyle, 2006 sonu itibariyle emekliliğine 2-3 yıl kalan veya emekliliği gelmiş memurlar çalışmayı sürdürürlerse; maaşlarında ciddi artışlar olacak.

Konuya ilişkin bilgi veren bir yetkili, eski sistemde 25 yılı dolduran memurların maaşlarına fazladan çalışılan her yıl için 1 puan eklendiğini; yeni sistemde ise bu rakamın 2.5 puana çıkacağını belirtti. Bu durumda, 2007'de 25 yılını doldurmuş bir memur fazladan 2 yıl çalışırsa aylık bağlama oranı yüzde 80'e ulaşacak. Eski sistemde ise bu rakam yüzde 77'yle sınırlı kalacaktı.

BAĞKUR'DA DA İYİLEŞME OLACAK
Yetkililer, 2007 yılında yaşama geçirilecek düzenlemelerin Bağ-Kur'lulara da istirahat parası alma hakkı kazandıracağına dikkat çekiyor. Halen uygulamada SSK'lılar için sosyal güvenlik kurumu istirahat parası öderken; memurlar için bu ödemeyi çalıştığı kurumlar üstleniyor. Bağ-Kur'lulara ise böyle bir ödeme yapılması söz konusu değil. 2007 yılıyla birlikte ise memurlar için Sosyal Güvenlik Kurumu'nun istirahat parası ödemesi zorunluluğu oluşurken; Bağ-Kur'lulara da aynı hak tanınıyor. Bu durumda, rapor alan Bağ-Kur'lulara istirahat parası adı altında Sosyal Güvenlik Kurumu'nca ödeme yapılacak.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI