Kamu harcamaları çok az

Kamu harcamaları çok az
KESK Araştırma Birimi 2007 yılı bütçesine ilişkin yaptığı araştırma sonuçlarını yayınladı.Abone ol

KESK Araştırma Birimi'nin 2007 yılı bütçesine ilişkin yaptığı araştırma sonucunda, OECD ülkelerinde kamu harcamalarının Gayri Safi Milli Hasıla içindeki ortalaması 41,3'ü bulurken, Türkiye'de bu oranın 32,4'te kaldığı bildirildi.

KESK'ten yapılan açıklamada, KESK Araştırma Birimi'nin 2007 yılı bütçesine ilişkin y umre turu seo aptığı araştırmanın sonuçlarına yer verildi. Araştırmada, OECD ülkelerinde kamu harcamalarının Gayri Safi Milli Hasıla içindeki ortalamasının 41.3'ü bulduğu, Türkiye'de ise bu oranın 32.4'te kaldığı belirtildi.Türkiye'deki bu oranın, faiz harcamaları ayrı tutulduğunda yüzde 24'e, askeri harcamalar düşüldüğünde ise yüzde 21'e kadar gerilediği kaydedilen araştırmada, OECD ortalamasında bu oranın 34,8'ü bulduğu ifade edildi.

Kamu harcamalarının Gayri Safi Milli Hasıla'ya oranı bakımından Türkiye'nin OECD ortalamasının çok gerisinde kaldığı belirtilen araştırmada, Türkiye'nin üyesi olmayı hedeflediği AB ülkelerinde ise kamu harcamalarına OECD ortalamasının üzerinde pay ayrıldığı ifade edildi.

Araştırmada, kamu harcamalarına yeterli kaynak aktarılmamasının, okul, hastane, doktor, öğretmen, iş ve fabrika sayısının yetersiz kalmasına yol açtığı savunuldu. KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, başta eğitim, sağlık gibi tüm yurttaşlara eşit, ücretsiz ve nitelikli olarak ulaştırılması ve sunulması gereken hizmetlerin, ticari amaçlara, kar güdüsüne teslim edilmeyecek kadar önemli olduğunu belirtti. Tombul, bu alanların bugün kademeli olarak paralılaştırıldığını ve niteliğinin düşürüldüğünü öne sürdü.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI