Karadenizde doğalgaz ümidi

Karadenizde doğalgaz ümidi
Karadeniz'de bulunan ilk doğalgaz üretim tesisinde sona doğru gelindi.Abone ol

TÜRKİYE Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Üretim Daire Başkan Yardımcısı Mehmet Kul, Türkiye'nin Karadeniz'de bulunan ilk doğalgaz üretim tesisinde sona doğru gelindiğini, açıklarda ve daha derinlerde petrol bulacaklarından e sıra bulucu min olduklarını söyledi.

TPAO'nun, ‘Toreador' ve ‘Stratic' ortaklığında Düzce’nin Akçakoca İlçesi’nin 9 mil açığında bulunan doğalgazın kıyıya taşınması için geri sayım başladı. 2004 yılı Haziran ayında başlayan doğalgaz arama çalışmaları kapsamında ‘Prometeu ve ‘Saturn' isimli platformlar 640- 980 metre derinliklerinde 13 kuyu açtı. 9 kuyu üretim için hazırlanırken, 3 kuyu iptal edilerek kapatıldı, 1 kuyu ise ‘kör' çıktı.

Prometeu bölgede kalarak 3 üretim platformunu kurmak için çalışmalarını sürdürürken, geçen ay gelen ‘Souther Cross' isimli gemi açıklarda yapılacak sondaj çalışmalarına başladı.
‘Barge' isimli gemi ise, deniz altına döşenecek 18.5 kilometre uzunluğunda boru için için çalışmalarını sürdürüyor. 12 kilometrelik boru döşenirken, çalışmaların 10 günde tamamlanması bekleniyor. Doğalgazın taşınacağı Çayağzı Mevkii'nde bulunan proses tesisinin yapımı yüzde 90 oranında tamamlandı.Kategori : GÜNCEL