Kardinalden ilginç sözler

Kardinalden ilginç sözler
Vatikan'ın önemli kardinallerinden olan Walter Kasper Papa'nın ziyaretini değerlendirdi..Abone ol

Roma Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa 16. Benediktus'un Türkiye ziyareti öncesinde Papalık Hristiyanlararası Birlik Kurulu Başkanı Kardinal Walter Kasper'in "Vatikan'ın bu yüksek yetkilisine göre bu seyahat, İslam'la diyaloğu değil, tam tersin istanbujl seo uzmanı e Ortodoks Kilisesi'yle yakınlaşmayı hedefliyor" diye yazan La Repubblica, Kardinal Kasper'in, "Papa, Türkiye'nin Hristiyan kökenleri olduğunu da izah etmeli" dediğini de belirtti.

Haberde, Kardinal Kasper'in Papa 16. Benediktus'a oranla daha açıklık yanlısı bir ilahiyatçı olmakla birlikte, Türkiye-AB ilişkileri ve de Ortodoks Kilisesi'yle yakınlaşma konularında, anılan iki şahsiyet arasında görüş birliği bulunduğuna dikkat çekildi.

La Repubblica, 73 yaşındaki Alman Kardinal Kasper'in geçmişte verdiği bir beyanatta Türkiye için "tarihsel belleği arındırma gerekliliği"nden söz ettiği ve Türkiye'nin "dinsel özgürlüğü tanımadığı sürece" AB'ye alınmaması gerektiğini söylemiş olduğunu hatırlattı. Kasper'in İslam konusunda ise "Tek bir İslam yok. Kur'an muğlak bir kitap. İslam, tek tip değil. İslam'a elbette saygı gösterilmeli. Ama İslam bugüne dek, sadece azınlık konumunda olduğu yerlerde hoşgörülü davrandı. Çoğunluk konumunda olduğu yerlerde ise din özgürlüğü tanımıyor. İslam, farklı bir kültür" demiş olduğu anımsatıldı.Kategori : DÜNYA