5 vakit namazcılar eksik mi kılıyor?

  • Ana Sayfa
  • 5 vakit namazcılar eksik mi kılıyor?
5 vakit namazcılar eksik mi kılıyor?
Bu soruyu bir okur 'Kur'an'da anılan namaz vakti üçtür' diyen Süleyman Ateş'e yöneltti.Abone ol

Kur'an'da anılan namaz vakitleri üç mü beş mi? Tartışmayı başlatan Diyanet İşleri eski başkanlarından Süleyman Ateş. Ateş'in ısrarla söylediği Kuran’da anılan namaz vakitleri 3’tür iddiası tartışıldı. Ateş bu vakitlerin sabah , akşam ve gece olduğunu söyledi. Diyanet'ten bu konuya net bir açıklama gelmedi. Ancak Ateş bugün bu görüşünü bir kez dana yinel Yeşil Bina danışmanlık eyerek Peygamberimiz gece namazını sürekli kılmıştır sözleriyle yineledi.

Bir okurun  "5 vakit namaz kılan birisi gece namazını kılmıyorsa, farz olan namaz ibadetini tam olarak gerçekleştirmiyor mu demektir? Gece namazının vakti saat olarak kaça tekabül ediyor?" şeklindeki sorusuna Süleyman Ateş, beş vakit kılanların bu gece namazını kaçırp kaçırmadığın sorusuna net bir cevap vermedi. Ateş gece namazının geçtiğini iddia ettiği ayetleri ve ne zaman kılınacağı saatlerini verdi:

"Gece namazını Peygamberimiz sürekli kılmıştır ama bu cemaat namazı değil, tek başına kılınacak namazdır ve öneminden dolayı gece ortasında kılınan bu namaza devam edilmesi özellikle vurgulanmıştır. “Namazları ve (özellikle) orta namazı koruyun” (Bakara: 238). Müzzemmil Suresi’nde Hz. Peygamber’e hitaben şöyle buyurulmaktadır: “1- Ey örtüsüne bürünen, 2- Geceleyin kalk (namaz kıl), yalnız gecenin birazında (uyu). 3- Gecenin yarısında (kalk) yahut bundan biraz eksilt. 4- Veya bunu artır ve ağır ağır Kuran oku. 5- Doğrusu biz, senin üzerine ağır bir söz bırakacağız. 6- Gerçekten gece kalkıp ibadet et)mek daha oturaklı ve(geceleyin) söz (dua) daha etkilidir.”

Gece namazının vakti, gece yarısından sonra başlar ve sabaha kadar sürer. Gece namazı, en az 2 ve en çok 12 rekât olarak kılınır. Ardından tesbihler okunup zikir yapılırsa çok daha iyi olur."Kategori : GÜNCEL