Belçikanın yoksulları Türkler

Belçikanın yoksulları Türkler
Belçika'da yaşayan Türkler'in yüzde 60'ının yoksulluk sınırında yaşadığı kaydedildi.Abone ol

Anvers Üniversitesi, Liege Üniversitesi ve Belçika Kraliyet Vakfı'nın ortaklaşa yaptığı araştırma sonuçlarına göre, Belçika'da yaşayan Türkler'in yüzde 60'ının yoksulluk sınırında yaşadığı kaydedildi.

Belçika'daki Anvers Üniversitesi, Liege Üniversitesi ve Belçika Kraliyet Vakfı'nın ortaklaşa yaptığı araştırma sonuçlarına göre, B seo çalışması elçika'da yaşayan Türkler'in yüzde 60'ı, Faslılar'ın yüzde 56'sı, İtalyanlar'ın ise yüzde 22'sinin Avrupa Birliği'nin (AB) belirlediği yoksulluk sınırı oranı olan 777 Euro'dan daha az gelirle yaşadıkları açıklandı. Araştırmada, Belçikalılar'ın yüzde 10'unun da yoksulluk sınırında yaşadıkları belirtildi. Öte yandan, açlık sınırı olan 500 Euro baz alındığında da, Türkler'in yüzde 39'unun, Faslılar'ın yüzde 25'inin açlık sınırı altında yaşadıkları kaydedildi. Özellikle Türkler'in ve Faslılar'ın yoksulluk sınırında yaşamalarına gerekçe olarak; dil bilmemeleri, eğitim oranlarının düşük olması, dışlanmaları ve yatırımlarını kendi ülkeleri için saklamaları gösterildi.

Belçika'da yaşayan Muhammet Barış adlı Faslı vatandaş, "Bu açıklanan rapor beni şok etti. Buraya 40 yıl önce gelen birinci nesil bile kendi kaderine terkedilmiş görünüyor. Ülkedeki yabancılara karşı ciddi bir politika olmadığı da ortaya çıkmış oldu" dedi. Belçikalı Senatör Fawziya Talhoui ise, "Birinci nesil geldiğinde cebinde iş anlaşması ile gelmişti. O zamanlar vasıfsız işçiye ihtiyaç vardı. Son 40 yılda Belçika'daki durum ciddi şekilde değişti. Teknolojiyle iç içe ve bilimsel bir toplumda yaşıyoruz, iş bulabilmek çok daha zorlaştı. Ne yazık ki, iş bulamayanların gelirleri de haliyle düşük oluyor" diye konuştu.Kategori : DÜNYA