Şirketlere karşılama robotu

Şirketlere karşılama robotu
Robotların anavatanı Japonya'da şirketler hizmet amacıyla robotları kiralamaya başladı.Abone ol

Japonya'da geçici eleman sağlayan bir şirket, yeni geliştirilen bir robotu, karşılama hostesi, mihmandar veya gözetmen olarak görevlendirilmek üzere kiralamaya başladı. Bir karşılama hostesi veya bir rehber gibi çalışabilecek özelliklere sahip "Ubiko" adlı bu üç ayaklı, mavi-beyaz renkli robot, basit soruları yanıtlayabiliyor ve çeşitli konularda bilgi verebiliyor türkiye'de diş implantları .

Şirketlere geçici eleman kiralayan Ubiquitous Exchange, robot üreticisi Tmsuk firması tarafından üretilen bu robotu, iki saatliği 105 bin Japon Yenine (yaklaşık 1300 YTL) kiralıyor. Çok amaçlı robotun sürekli alarmda olduğunu ve "her türlü angaryanın yüklenebileceğini" belirten şirket, kiralama için istenen ücretin makul olduğunu savunurken, yüksek teknoloji ürünü geçici eleman Ubiko'yu kiralamak isteyen 30 kadar şirket sırada bekliyor.

Ubiquitous Exchange şirketinin sözcüsü Akiko Sakurai, Ubiko'nun okullarda "gözetmen-mubassır" olarak da kullanabileceğini ve öğrenciler arasındaki kavgaları engelleyebileceğini belirtiyor. İş gücünün yaşlandığı ve azaldığı Japonya'da robotlor günlük yaşamda giderek daha fazla rol almaya başlıyor. Ubiko'nun yanı sıra fiziki olarak konuşabilen ve bir salon dolusu insana hitap edebilen hareketli robotlar da yakında gerçek dünyada yerlerini almaya hazırlanıyor.

Japonya'da ayrıca bu ay D1 adlı binalarda gece bekçisi olarak görev yapan bir başka robot, aylık 380 bin Japon Yeni kiralama bedeliyle hizmete girdi. Japonların geliştirdiği insan benzeri robotların en çok bilineni Honda firması tarafından üretilen Asimo da, otomobil firmasının Tokyo'daki genel merkezinde karşılama görevlisi olarak uzun süredir kullanılıyor. Secom ve Alsok güvenlik şirketleri de, robotlardan güvenlik görevlisi olarak yararlanmayı sürdürüyor.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ