Ülkerin pazar payı hedef

Ülkerin pazar payı hedef
Ülker Gıda A.Ş. Genel Müdürü bisküvi ve çikolata alanında yüzde 15'lik bir büyüme hedefi çizdi.Abone ol

Ülker Gıda A.Ş. Genel Müdürü ve Ülker Bisküvi Çikolata Şekerleme Grubu Başkanı Ali Ülker, bisküvi ve çikolata alanında yüzde 15'lik bir büyüme hedefleri bulunduğunu bildirdi.

Ali Ülker, düzenlediği basın toplantısında, pazar paylarının bisküvide yüzde 62'ye ulaştığını, çikolata yüzde 53 olduğunu, çikolatalı ürünlerde ise geçen yıl rakiplerinin çıkardığı yeni ürünler dolayısıyla yüzde 61'e gerilediğini, bunu yüzde 65'e yükseltmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Ülker, krem çikolatada yüzde 49, kekte yüzde 47, bebek mamasında yüzde 25 ve hazır kahvede yüzde 37 pazar payına sahip olduklarını belirterek, bisküvi, çikolata, kek, şeker ve sakız ile bebek mamasında yıllık üretim kapasitelerinin toplam 518 bin tona ulaştığını, kapasite kullanım oranlarının yüzde 75'in üzerinde bulunduğunu bildirdi.

Grup çalışan sayısının 13 bin olduğunu ve dolaylı olarak neredeyse ufak bir kentin Ülker için halı yıkama programı çalıştığını ifade eden Ülker, geçen yıl toplam 84 yeni ürün çıkardıklarını ve yıllık 18 bin 800 ton ilave kapasiteye ulaşıldığını anlattı.

Ülker, şu anda üzerinde çalıştıkları çeşit sayısının bisküvide 80, çikolatada 90, kekte 20, şeker ve sakızda 10, bebek mamasında 10 ve kahvede yine 10 olduğunu belirterek, ''Ar-Ge'de dosyası açılmış 220 yeni çeşit üzerinde çalışılıyor'' dedi.

Kekte çeşit sayısını artırmayı düşündüklerini, şekerleme ve sakızda iddialı olduklarını, önümüzdeki günlerde bu alanda hamleler yapacaklarını kaydeden Ali Ülker, Ülker'in geçen yıl 59 milyon YTL marka tanıtım harcaması yaptığını bildirdi.

Ali Ülker, bisküvi reklamlarının yüzde 48, çikolata kaplama reklamlarının yüzde 42 ve çikolata reklamlarının yüzde 40'ının Ülker'e ait olduğunu belirterek, ''Bisküvi, çikolata ve şekerleme reklamlarının yüzde 37'si Ülker'in'' dedi.

146 marka ve 796 çeşitleri bulunduğunu ifade eden Ülker, yeni yatırım planlarına ilişkin olarak da şunları kaydetti:


''3 bisküvi üretim hattımız devreye girecek, burada yıllık 15 bin ton yeni ilave kapasiteye kavuşacağız. 4 yeni çikolata üretim hattımız devreye girecek ve buradan yıllık 27 bin ton ilave kapasite gelecek. 2 kek üretim hattının da devreye girmesiyle 12 bin ton ilave kapasite oluşacak. Ülker'deki büyüme piyasanın üzerinde gerçekleşmekte. 2006 yılı içerisinde 54 bin ton ilave kapasiteye ulaşılmış olacak.''

4 MİLYAR YTL CİRO

Ali Ülker, 2005 yılı yatırımlarının toplam değerinin 30 milyon YTL olduğunu, modernizasyon ve revizyonla ilgili külfetli miktarda yatırım yapacaklarını belirterek, ''Bisküvi, çikolata ve şekerlemede toplam ciromuz 4 milyar YTL, toplam ihracatımız da 150 milyon dolar oldu'' diye konuştu.

Ülker, kıyıda köşede kalmış bakkallara dahi ürünlerini götürmenin önemli olduğunu vurgulayarak, ''Bu maliyetli bir operasyon da olsa Ülker bu konuda başarılı bir tablo çizmekte. Türkiye'deki bakkalların büyük çoğunluğuna ulaşmaktayız'' dedi.

Bisküvi, gofret ve kraker üretimi yapan Ülker Gıda A.Ş.'nin faaliyetlerine de değinen Ali Ülker, 30 üretim hatları bulunduğunu, yıllık üretimlerinin 120 bin ton olduğunu, geçen yıl 22 yeni ürün çıkardıklarını bildirdi.

Ülker Gıda'nın geçen yıldan bu yana Borsa'da istikrarlı bir yükseliş kaydettiğini ve 19 Nisan 2006 itibariyle piyasa değerinin 1 milyar 278 milyon YTL'ye ulaştığını belirten Ülker, şirketin geçen yıl satış miktarının 120 bin tona çıktığını, özkaynak tutarının 554,4 milyon YTL seviyesine ulaştığını ve net karının da 66,2 milyon YTL olduğunu kaydetti.

Ali Ülker, bir soru üzerine, bisküvi, şekerleme ve çikolata alanında geçen aylar itibariyle 200 yeni işçinin Ülker'e katıldığını belirterek, ''Yeni yatırımlarla birlikte yaklaşık 350 kişi daha istihdam etmeyi öngörüyoruz'' dedi.

Ekonomik göstergelerin 2 misli büyüme hedeflediklerini bildiren Ülker, bisküvi ve çikolata alanında yüzde 15'lik bir büyüme hedefleri bulunduğunu söyledi. Ali Ülker, şekerleme ve sakızda yüzde 25 pazar payı hedeflediklerini de bildirdi.Kategori : EKONOMİ