Kavakcı: Kemalist din kuracaklar

  • Ana Sayfa
  • Kavakcı: Kemalist din kuracaklar
Kavakcı: Kemalist din kuracaklar
FP Eski Milletvekili Merve Kavakçı, bir grup bayanın başı açık namaz kılması ile ilgili değerlendirme yaptı.Abone ol

Fazilet Partisi (FP) eski Milletvekili Merve Kavakçı, İstanbul'da bir grup bayanın başı açık namaz kılmasının münferit bir hezeyan olduğunu belirterek, "Başı açık namaz kılmayı insanların kendi içinde yaşadığı fırtınaya bağlıyorum" dedi.

Başörtüsüyle TBMM'ye girdiği için büyük tartışma yaratan ve milletvekilliği elinden alınan Merve Kavakçı, Türkiye'de son günlerde yaşanan başı açık namaz kılma tartışmasıyla ilgili olarak sorulan sorularını yanıtladı. Başı açık namaz kılmak isteyenlerin münferit bir hezeyan içinde olduklarını düşündüğünü söyleyen Kavakçı, "İnsanın Allah'la olan ilişkisini belli bir düzene oturtması gerekiyor. Başı açık vajinismus namaz kılmayı bu süreç içinde insanların kendi içinde yaşadığı fırtınaya bağlıyorum" diye konuştu.

Kavakçı, Üsküdar'daki Subaşı Camii'nde kadınlı erkekli birlikte namaz kılan grubun lideri emekli diş hekimi Ahmet Küre'nin, "Tarikatçı değiliz, Atatürkçü bir grubuz. Atatürk, başı kapalılığı kaldırmıştır onun için başı açık namaz kılıyoruz" şeklindeki sözlerinde 'Kemalizm dininin' sıkıntılarının görüldüğünü söyledi.

Eski FP Milletvekili Merve Kavakçı, "Bu grubun lideri konumunda olan kişinin gazetelere yansıyan söylemlerinde de Kemalizm dininin sıkıntılarını görmekteyiz. O şahıs, demiş ki 'Atatürk başörtüsünü yasakladı. Biz de başörtüsüz namaz kılıyoruz.' Atatürk başörtüsünü yasaklamadı. Burada tarihsel bir yanlış var. 'Tesettür hayata ve fazilete uygundur' lafı Atatürk'e ait. Atatürk başörtüsünü yasakladı, onun için de biz başı açık namazı destekliyoruz düşüncesi Kemalizm'in en büyük sorunlarından biri. Bunu Kemalizm'in İslam dininin yerine geçmeye çalışmasından kaynaklanan en büyük sorunsalı diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Merve Kavakçı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanlarından
biri olan Cüneyd Zapsu'nun eşi Beyza Zapsu'nun da başı açık namaz
kılanlar arasında bulunmasıyla ilgili olarak ise, "Ben buna herhangi bir misyonerlik bağlantısı veya İslami Protestanlaştırma olayı olarak bakmıyorum. Bu tesadüf eseri de olabilir. ABD'de de bir hanım Cuma namazını kıldırdı. Beyza Hanımın bu işin içerisinde bulunmasını bir tesadüf olarak görüyorum" diye konuştu.

Başı açık namaz kılmanın hükümetle alakası olmadığını söyleyen Kavakçı, "Hadisenin basında yer alışı, halka bildiriliş tarzı hükümeti
rencide edecek bir araç olarak kullanılabilir" dedi.

2007'nin başında 5 yıllık siyaset yasağı sona erecek olan Kavakçı başörtüsü yasağı kaldırılır kaldırılmaz Türkiye'ye döneceğini de belirterek, "Yazdığım yazılarla seçmenimle bağımı sıkı tutmaya gayret ediyorum. Başörtü yasağı Türkiye'yi seven, dinini yaşamak isteyen kadınların önünde engeldir. Yasağın kalkması için gayret içindeyiz. Bu
gayretlerin de meyvelerini toplamaya başlıyoruz. Başörtüsü yasağının
kalkması için burada yapabileceğim şeyler olacağına inanıyorum. Bu yasağın bir an önce kalkmasını ümit ediyorum. Yasak kalktığı zaman
Türkiye'de olacağım" şeklinde konuştuKategori : POLİTİKA