Abdullah Öcalana ilginç ceza

Abdullah Öcalana ilginç ceza
Öcalan İmralı'da rahat durmayınca üst üste cezalar kesildi. Buna rağmen uslanmayınca ilginç bir ceza daha kesildi. Abone olZÜBEYİR KINDIRA
İNTERNETHABER


ANKARA - İmralı Cezaevi’nde tutuklu terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’a yasa dışı terör örgütünü yönetmeye dönük davranışları nedeniyle çeşitli defalarda 12 kez disiplin cezası verilmiş.

Ancak Apo’nun aynı suçu işlemeye devam etmemesi için kesin çözüm sonunda bulunmuş. Apo’ya TV izlememe cezası kesilmiş.

DTP Diyarbakır milletvekili Aysel Tuğluk’un bir soru öner gesine yanıt veren eski Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, teröristbaşı Öcalan’ın 2005 yılından 2009 yılına kadar yasa dışı terör örgütünü yönetmeye çalış washington seo maktan doları 12 kez disiplin cezası aldığını bildirdi. Öcalan’ın iyi halli davranışlar içinde olmadığı, cezalara rağmen yasadışı terör örgütünü yönetmeye yönelik davranışlarını ısrarla sürdürdüğünü kaydeden Şahin, en sonunda bu nedenlerle Öcalan’a ‘televizyon yayınlarını izleme yasağı’ konulduğunu da belirtti.

İŞKENCE İDDİASI
Bakanlıktan ayrılmadan hemen önce yazılı soru önergesine yanıt veren Şahin, Tuğluk’un Öcalan’ın şiddet ve kötü muameleye maruz kaldığı yönündeki iddialara karşılık, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, iddialarla ilgili idari soruşturma başlattığı ve konunun disiplin yönüyle de titizlikle incelendiğini belirtti. Şahin, incelemeler sonunda görevliler hakkında disiplin soruşturmasına yer olmadığına karar verildiğini de söyledi.

GÖZETLEME YOK
Şahin, Öcalan’ın kaldığı koğuşta kamera sisteminin bulunmadığını, kamerayla izlenmediği ve kayda alınmadığını da söyledi. Öcalan’ın sözkonusu iddialarla ilgili Kurum Müdürlüğüne herhangi bir şikayet dilekçesi vermediğini de belirten Şahin, hükümlünün “şikayet hakkını kullanma, kültürel ve sportif faaliyetlerde bulunma, sağlık hizmetlerinden yararlanma, psiko-sosyal hizmet alma, kitap, gazete, dergi ve benzeri yayınları okuma, radyo dinleme, talebi halinde el işleri yapma, ziyaretçi kabul etme, avukatı ile görüşme, mektup ve telgrafla haberleşme” gibi tüm haklardan yararlandığını kaydetti.

700 KİTABI VAR
Şahin, kanunların izin verdiği gazete, kitap ve basılı yayınların hükümlüye ücretsiz olarak ve serbestçe verildiğini belirtirken, Öcalan’ın kurumda 700 adet kitap, 352 adet de dergisinin bulunduğunu bildirdi.

SOHBET ARKADAŞLARI OLACAK
Şahin, bir süre önce kamuoyuna yansıyan İmralı’ya başka hükümlülerin nakledilmesi konusundaki çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Şahin “İmralı Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu’nun kapasitesinin artırılması ve bu kuruma yeni hükümlü nakli konusunda çalışmalara başlandığını” hatırlatarak hava ve ulaşım şartlarından kaynaklanacak bir gecikme olmadığı takdirde Mayıs-Haziran aylarında hükümlülerin kalacağı bölümün tamamlanmasının öngörüldüğünü söyledi.Kategori : GÜNCEL