Türkiyenin ilk öğrenci sendikası

  • Ana Sayfa
  • Türkiyenin ilk öğrenci sendikası
Türkiyenin ilk öğrenci sendikası
Türkiye'nin ilk ''öğrenci sendikası'' DİSK bünyesinde kuruluyor.Abone ol

DİSK'in 28-30 Temmuz 2000 tarihindeki 11. Genel Kurulda, ''Gençlik ve Sendikal Hareket'' üzerine aldığı karar doğrultusunda öğrenci gençliğin örgütlenmesi için başlatılan ''öğrenci sendikası'' kurma girişiminde sona gelindi muhabbet sohbet .

Diğer siyasal-demokratik örgütlenme biçimlerine bir alternatifi olmadığı vurgulanan sendikanın, isminin ''Genç-Sen'' olması planlanıyor.

''Öğrenci sendikası'' ile öğrencilerin, sorunlarını çözmek için bir adrese sahip olacakları ifade edilen kuruluş gerekçesinde, yürütülen çalışma sonunda lise ve üniversite öğrencilerinin birlik ve dayanışması için sendikaları olacağı, geleceğin işçi ve emekçilerinin öğrencilik yıllarında sendikayla tanışacağı kaydediliyor.

Kuruluş gerekçesinde, eğitim sisteminde öğrencilerin yaşadığı sıkıntıların sendikal örgütlenmeyi olanaklı kıldığı ifade edilirken, ''öğrenci sendikası''nın çeşitli biçimlerde engellenmeye çalışılacağı savunuluyor.

''Öğrenci sendikası''nın, öğrencilerin ve ailelerinin ''en yakıcı sorunları'' olarak gösterilen ''paralı eğitim'' ve ''diplomalı işsizliğe'' karşı mücadeleyi esas alacağı belirtiliyor.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI