Tansaşta sendikal örgütlenme

Tansaşta sendikal örgütlenme
Tez Koop-İş Sendikası, Tansaş'ı Koç'un satın almasıyla yeniden örgütlenmeye başladı.Abone ol

TANSAŞ'ta 5 yıl önce yürüttüğü örgütlenme çalışmaları başarısız olan Tez Koop-İş Sendikası, bu iş yerini Koç Grubu'nun satın almasıyla yeniden örgütlenmeye başladı. Tez Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Sadık Özben, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, 5 yıl kadar önce Doğuş Grubu'nda bulunan TANSAŞ'ta yürüttükleri örgütlenme çalışmaları sonucunda yaklaşık bin işçiyi üye kaydettiklerini anlattı.
mini gastrik bypass ameliyatı
Özben, ''O dönemde bine yakın işçi işten çıkarıldı. Örgütlenme çalışmamız başarısızlıkla sonuçlandı. Ama, işten çıkarılan arkadaşlarımız için yargıya başvurduk ve tümünün davasını kazandık. Tazminatları ödendi'' diye konuştu. TANSAŞ'ı, MİGROS'un da sahibi olan Koç Grubu'nun satın aldığını anımsatan Özben, Tez Koop-İş'in MİGROS'ta örgütlü olduğunu belirtti. Bu nedenle, TANSAŞ çalışanlarının Tez Koop-İş üyesi olması durumunda, yasal olarak MİGROS sözleşmesinden yararlanması gerektiğini anlatan Özben, ''Ancak işveren, kendilerine bir geçiş süresi tanımamızı istedi. Biz de 2007'de başlayacak MİGROS toplu iş sözleşmesine kadar zaman tanıdık. Bu toplu iş sözleşmesindeki haklardan, TANSAŞ çalışanları da yararlanacak'' dedi.

İşverenle yaptıkları görüşme sonucunda İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya'daki TANSAŞ iş yerlerinde çalışan işçilere net 100 YTL, diğer illerdeki işçilere ise belediye otobüslerine ödenen bilet ücretlerinin 52 katı tutarındaki ödeme yapılması konusunda anlaşmaya vardıklarını anlatan Sadık Özben, ayrıca TANSAŞ işçilerinin, MİGROS toplu iş sözleşmesindeki evlenme, doğum ve ölüm yardımlarından da yararlanacaklarını bildirdi. TANSAŞ'ta yaklaşık 5 bin işçinin çalıştığını ve bugüne kadar 600 işçiyi üye kaydettiklerini anlatan Özben, örgütlenme çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. TANSAŞ'ın Koç Grubu'na geçmesinin örgütlenmelerinin önünü açtığını ifade eden Özben, ''Koç Grubu, işveren olarak örnek bir davranış sergiledi'' dedi.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI