Asgari ücret ne kadar olmalı?

Asgari ücret ne kadar olmalı?
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Kasım'da toplanıyor. Sendikalar görüşlerini belirtti.Abone ol

Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun Ramazan Bayramı'ndan sonra ivedilikle toplanması gerektiğini belirterek, ''Yeni asgari ücret en düşük devlet memuru maaşı olan 663 YTL'ye yaklaşmalı ya da açlık sınırı olan 584 YTL'nin üzerinde olmalıdır'' dedi.

Kılıç, AA muhabirine, ''1 Ocak 2007 tarihinden geçerli olacak yeni asgari ücretin ne kadar olması gerektiğine'' ilişkin yaptığı açıklamada, mevcut asgari ücretin reel satın alma gücünü kaybettiğini, bu ücretin bilimsel, objektif, güvenilir veri kavramına uygun tespit edilmesi gerektiğini söyledi.

Belirlenen asgari ücretin net olarak ödenmesi gerektiğini ifade eden Kılıç, asgari ücretten vergi kesilmemesi gerek çiçek gönder tiğini savunarak, bunun Anayasa'nın ''gelire ve gücüne göre vergi verilmesi'' içerikli 73. maddesine aykırı olduğunu kaydetti. Kılıç, ''Asgari ücretten vergi kesilecekse dahi bunun en düşük vergi oranıyla kesilmesi gerekir. Bu yüzde 2 olur, yüzde 3 olur ya da yüzde 4 olur'' diye konuştu.

Şu an asgari ücretin 380 YTL 46 YKr olduğunu anımsatan Kılıç, ''Yeni asgari ücret rakamsal olarak en düşük devlet memuru maaşı olan 663 YTL'ye yaklaşmalı ya da açlık sınırı olarak belirlenen 584 YTL'nin üzerinde olmalıdır'' dedi.

AB ÜLKELERİNDE ORTALAMA 1.200 DOLAR
Asgari ücretin gelişmiş AB ülkelerinde ortalama bin 200 dolar olduğuna, bu ücretin Türkiye'de ise 500 doları dahi bulmadığına dikkati çeken Kılıç, şunları söyledi: ''Asgari ücret AB ülkeleriyle karşılaştırıldığında çok gerideyiz. Ama AB'ye yeni katılan bazı Doğu Avrupa ülkeleriyle paralellik arz ediyoruz. Türkiye'de 500 doları dahi bulmayan asgari ücret AB'nin Almanya, Fransa, Belçika gibi gelişmiş ülkeleri ile İskandinav ülkelerindeki asgari ücretten çok uzakta.''

HAK-İŞ GENEL BAŞKANI USLU
Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu da Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun bayramdan sonra acilen toplanması önerisinde bulundu. Asgari ücretin tespitinde ciddi bir felsefe değişikliğine ihtiyaç bulunduğunu vurgulayan Uslu, asgari ücretin sadece maliyet unsuru değil, aynı zamanda yoksullukla mücadele ve gelir adaletsizliğini gidermede kullanılması gereken en önemli enstrüman olduğunu söyledi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun işveren ağırlıklı olduğunu belirten Uslu, şöyle devam etti: ''Komisyon sayısal olarak yetersizdir. Dengesiz ve antidemokratik bir komisyondan sağlıklı ve gerçekçi sonuçlar çıkmıyor. Bundan önceki asgari ücret tespitlerinin tamamı bizi doğrulamaktadır.

Bu komisyondan işverenlerin dediği rakamlar çıkıyor. İşveren asgari ücreti bir sosyal ücret ya da bir ailenin yaşamını karşılayacak ücret olarak görmüyor. Sadece bir maliyet unsuru olarak görüyor. Bu kafanın belirlediği asgari ücretin gerçekçi olma şansı yok.'' Asgari ücret belirleme yönteminin inandırıcı ve vicdanları tatmin edici olması gerektiğine işaret eden Uslu, ''Yeni asgari ücretin öncelikle son 3,5 yıldaki yüzde 35'lik büyümeyi asgariden karşılamış olması gerekiyor. Refah payını da bunun üzerine koyarsanız, yoksulluk alt sınırı da belli olduğuna göre, bütün bu verilerden bulunacak rakam asgari ücreti oluşturur'' diye konuştu.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI