Halkbankta blok satış

Halkbankta blok satış
Halkbank özelleştirmesinde danışman konsorsiyumla ilk toplantı geçtiğimiz hafta yapıldı.Abone ol

Halkbank özelleştirmesinde süreç hızlı başladı. Özelleştirme İdaresi ile görüşen yerli ve yabancı potansiyel yatırımcıların çoğu, blok satış ihtimalini öne çıkarıyor.

Hazırlanacak rapor 15 Haziran’da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na (ÖİB hipnoz ) sunulacak. Hazine Müsteşarlığı, Halkbank özelleştirmesinde Telekom’da olduğu gibi özel kanunla hareket edilmesini istiyor. Blok satış yapılırsa, ihale komisyonunda Özelleştirme İdaresi’nin yanı sıra, Hazine ve Halkbank’tan da üyeler olması öneriliyor.

Blok satış ihalesi olması durumunda muhtemel alıcıların konumu üzerinden analizler yapılıyor. İlk grupta Türkiye’ye girmek isteyen Amerika ve Avrupa Birliği menşeili bankalar yer alıyor.

İkinci grupta Türkiye’de daha önce banka alıp sıralamadaki yerini beğenmeyen ve daha fazla büyümek isteyen yabancı bankalar var. Üçüncü grupta ise yerli bankalar var. İş Bankası ve Akbank gibi büyümek isteyen bu bankalar önemli bir potansiyel olarak görülüyor.

Son grupta ise General Electric-Garanti gibi yerli yabancı ortaklıklar bunuyor. Bu grupta ihaleye konsorsiyum olarak gireceklerin yanına finansal yatırımcılar da dahil edilecek. Kuveyt ve Dubaililerin bu kapsamda yanına bir operatör alarak ya da yerli veya yabancı ortakla ihalede yer alabileceği belirtiliyor.Kategori : EKONOMİ