Sigara atom bombası gibi

Sigara atom bombası gibi
Sigaranın zararları saymakla bitmiyor. Uzmanlar sigaranın atom bombasından beter olduğunu söylüyor.Abone ol

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun internet sitesinde “Sigarada radyoaktivite var mıdır?” başlığı altında yer alan yazıda, sigaranın pek çok zararından birinin de içindeki radyoaktif maddelerin soluma yoluyla vücuda alınmasından kaynaklandığı belirtildi.

Bilim adamları Boice ve Lubin’in yaptıkları çalışmada, akciğer kanserine yakalanma olasılığının, günde 1-9 adet sigara içilmesiyle 4.6 kat, 10-19 sigara içiminde 7.5 kat, 20-39 sigara içiminde 13.1 katve 40 sigaranın üzerinde bir tüketi bölgesel zeyıflama çerkezköy mde ise 16.6 kat arttığının ortaya konduğu vurgulanan yazıda, bir ömür boyu günde 1 ile 9 adet sigara içiminin 3 Sv’lik (Sievert) atom bombası dozunun yol açacağı riske eşdeğer olduğuna işaret edildi.

Japonya’ya atılan atom bombasının etkilerine maruz kalanların yüzde 1’inden azının bu yüksek dozu aldığı ve söz konusu dozun ancak 10 bin göğüs röntgeni çektirmekle alınabileceğine dikkat çekilen yazıda, günde 2 paket sigara içen tiryakinin akciğer kanserine yakalanma riskine eşdeğer risk oluşturan atom bombası dozunun ise anında öldürücü olduğu kaydedildi.

Yiyecek, içecek, solunan havadan vücuda alınan eser elementlerin gereğinden az ya da çok olmasının çeşitli hastalıklara yol açtığının tıp dünyasınca bilindiği ifade edilen yazıda, vücudun gerekenden fazlaalınan bazı eser elementleri atabildiği, ancak elementlerin bulunuş şekilleri ve vücuda girme yollarının bazen vücuttan atılmalarını engelleyebildiği belirtildi.

Vücuda soluma yoluyla alınan zehirli eser elementlerin yiyecek yoluyla alınandan çok daha tehlikeli olduğu, sigarada da söz konusu elementlerden bulunduğu vurgulanan yazıda, “sigara içiminin kimyasal zehirliliğinden çok radyo-zehirliliğinin olduğunun saptandığı” bildirildi.

UZMAN DEĞERLENDİRMESİ
Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu, sigaradaki polonyum-210 ve kurşun-210 radyoaktif elementlerinin en tehlikeli radyasyon türü olan alfa radyoaktivite saçtığını söyledi.

Bu radyasyon türünün gama radyasyona oranla 20 kez daha fazla kanser riskine sahip olduğunu ve günde yarım paket sigara içen bir kişinin sadece bu nedenle yılda en az 300 göğüs röntgeni çektirmişçesine kendisini radyasyona maruz bıraktığını kaydeden Prof. Dr. Uslu, “Bu gerçekten korkunç bir rakam” dedi.Kategori : SAĞLIK