Karla mücadele cep yaktı

Karla mücadele cep yaktı
Sibirya soğukları İstanbul'a pahalıya patladı. Karla mücadele için harcanan para yüklü miktarda.Abone ol

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentte 5 gündür etkili olan kar yağışı ile mücadele için 26 milyon 754 bin 890 YTL harcama yapıldığını bildirdi. Topbaş ve İstanbul Valisi Muammer Güler, karla mücadelede görev alan personelle birlikte Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) basın toplantısı düzenledi.

Kadir Topbaş, karla mücadele hazırlıklarını, geçen yılları da dikkate alarak yaptıklarını belirterek, ''Kar yağışı 4 gün boyunca şiddetli olmasına rağmen kent merkezindeki ulaşım aksları ile Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı D-100 (E-5) ve TEM bağlantılı yollarda adeta hiç kar yağmamış gibi mücadele ettik'' diye konuştu.

İstanbullulara ve çalışmalara katılan ekibe teşekkür eden Topbaş, vatandaşların uyarıları dikkate alması ve toplu taşıma araçlarını ağırlıklı kullanması dolayısıyla trafikte ciddi bir sorun yaşanmadığını anlattı.

Topbaş, vatandaşlara kış şartlarına uygun araçlarla trafiğe çıkma duyarlılığını gösterdikleri için de teşekkür etti. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün kontrolü altında olan Silivri TEM Otoyolu ve D-100 Karayolu'nun bazı bölümlerinde zaman zaman trafiğe kapanma ve tıkanma yaşandığını hatırlatan Topbaş, Karayolları Genel Müdürlüğü ekiplerine de çalışmalarında yardımcı olduklarını söyledi.

Çalışmalar sırasında kurumsal taassup göstermeksizin tüm kurumlarla birlikte hareket ettiklerini ifade eden Topbaş, Meteoroloji  Genel Müdürlüğü'nün verdiği bilgiler doğrultusunda kendilerini  hazırladıklarını vurguladı.

-''BAŞARILI OLDUK''-

''2006'nın ilk karıyla mücadelede gerçekten başarılı bir sonuç aldık'' diyen Topbaş, ''Önümüzde yine kış günleri var. Nasıl çerkezköy biorezonans bir hava yoğunluğu ve şartları olacağını bilmiyoruz. Bunun için ekibimizi daha fazla takviye ederek hazır tutmaya çalışıyoruz'' diye konuştu.

Avrupa, özellikle de İskandinav ülkelerine bilgi ve deneyim almak için personel göndereceklerini ifade eden Topbaş, yapılan çalışmaların başarısında halkın katılımı ve duyarlılığının önemine işaret etti. Kadir Topbaş, karla mücadele çalışmalarının 3 bin 512 personel ile 24 saat esasına dayalı ''yüksek yoğunluklu alarm'' düzeyinde, 661 iş makinesiyle sürdürüldüğünü bildirdi.

Karla mücadelede 69 bin 280 ton tuz, 660 ton solüsyon ve 350 ton
granül kullanıldığını belirten Topbaş, bundan sonrası için ellerinde yeterli miktarda tuz bulunduğunu bildirdi.

Topbaş, yaptıkları çalışmalar sonucunda, her kar yağdığında  kapanan ve halk arasında ''deve bağırtan yokuşu'' olarak bilinen Beylikdüzü-Büyükçekmece yolu üzerindeki yokuşun trafiğe kapanmadığını vurgulayarak, TEM Otoyolu ile Silivri'de kar ve tipi nedeniyle yaşanan trafik kazalarının bir daha olmaması için Karayolları Genel Müdürlüğü'nün farklı tedbirler alması gerektiğini söyledi.

-AKOMCELL-

Çalışmalar kapsamında toplam 92 bin kilometre yola müdahale edildiğini de açıklayan Topbaş, bu rakamın Türkiye yol ağının 1.5 katı olduğuna dikkati çekti.

Topbaş, 76 milyon kilometrekare alanda kar küreme çalışması  yapıldığını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Kullanılan tuzun maliyeti 3 milyon 117 bin 800 YTL, solüsyonun maliyeti 561 bin YTL, yeni alınan araçların maliyeti 9 milyon 988 bin 10 YTL, araçların bakım-onarımı 350 bin YTL, amortisman 4 milyon 805 bin 80 YTL, 130 bin 200 litre akaryakıt 285 bin YTL, işçilerin mesaisi 1 milyon 200 bin YTL, hizmet alımı 5 milyon 850 bin YTL, kumanya 300
bin YTL ve barınma yardımları 300 bin YTL olmak üzere toplam 26 milyon
754 bin 890 YTL harcama yapıldı.''

Avrupa standartlarında karla mücadele yaptıklarını anlatan Topbaş, bunun kendileri için bir sınav ve eğitim olduğunu söyledi. Topbaş, deneyimlerini diğer belediyelere de yansıtabileceklerini kaydetti. Topbaş, vatandaşlardan bundan sonraki yağışlarda da aynı duyarlılığı göstermelerini isteyerek, ''Vatandaşların hepsi kendi kapısının önünü temizlese problem kalmayacak'' dedi.

Kadir Topbaş, AKOM'un önümüzdeki günlerde ilçe belediye başkanlarıyla, koordineli nasıl çalışılacağı ve hangi teçhizatı edinmeleri gerektiği konusunda toplantı yapacağını bildirdi. Yeni bir uygulama olarak AKOMCELL servisi kurulduğunu belirten Topbaş, böylece kritik bilgilerin vatandaşların cep telefonlarına gönderilmesine başlandığını kaydetti. Topbaş, sokakta yaşayan yaklaşık 300 vatandaşın da geçici barınma yerlerine alındığını ifade ederek, bu kişilerden isteyenleri Darülaceze ve benzeri yerlere alacaklarını anlattı.

-''DOĞALGAZ SIKINTISI YOK''-

İstanbul'da doğalgaz konusunda birtakım sorunlardan bahsedildiğini
ifade eden Topbaş, ''İstanbul'da doğalgaz sıkıntısı yaşanmadığını söyledik. Şu ana kadar bir sıkıntıyı vatandaşa yansıtmayı istemedik, bir sıkıntı olmadı da'' diye konuştu. Bu tür sıkıntıların dünyanın her yerinde olduğunu, İtalya'nın
kısıtlama uygulamak üzere karar aldığını anlatan Topbaş, ''Bizim henüz böyle bir sıkıntımız yoktur. Yanlış anlaşıldığının ve değerlendirildiğinin yansımaları gelmekte'' dedi.

-DOĞALGAZ DEPOLARI-

Türkiye'nin, yaptığı anlaşmalar kapsamında, almayı taahhüt ettiği doğalgazı almak durumunda olduğunu, kısıtlama yapıldığında da sorgulama hakkı bulunmadığını ifade eden Topbaş, kullanılmasa da alınan doğalgazın parasının ödendiğini söyledi. Topbaş, Türkiye'de kullanılmayan doğalgazı depolama yerleri bulunmadığını, bunun için Silivri'de ve Tuz Gölü'nün altındaki mağaralarda yazın kullanılmayan doğalgazın depolanması çalışmalarına başlandığını anlattı. Kullanılmayan doğalgazın, Silivri'de daha önce doğalgaz yatakları olan mağara niteliğindeki yerde depolanacağını belirten Topbaş, burada bu yılın Temmuz ayından itibaren depolanacak doğalgazın İstanbul'a 2-3 ay yeteceğini bildirdi.

Topbaş, Silivri'nin İstanbul'a yakın olmasının büyük bir şans olduğunu söyledi. İstanbul'un bugün, yarın ve gelecekte doğalgaz sıkıntısı ile karşı
karşıya bulunmadığını vurgulayan Topbaş, enerji ve elektrik kısıtlaması da olmadığını, bunların yanlış değerlendirmeler ve algılamalardan kaynaklandığını kaydetti.

Doğalgaz, su ve elektrik gibi kaynakların tükenmez olmadığını, vatandaşların nerede yaşarlarsa yaşasınlar bu kaynakları doğru kullanmaları gerektiğini vurgulayan Topbaş, vatandaşlardan bu konuya hassasiyet göstermelerini istedi.

İstanbul ve Türkiye'nin bir büyük aile olduğunu, vatandaşların uyarıları dikkate alarak yaşaması gerektiğini kaydeden Topbaş, ''Türkiye'de ve İstanbul'da elektrik kısıtlaması kesinlikle yok'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Dün, 'Doğalgazda kısıtlamaya gidin, gerekirse 2
kazak giyin' dediniz. Siz de belediyede ve evinizde doğalgaz kısıtlamasına gittiniz mi'' sorusuna Topbaş, ''Şahsi hayatımda da israfı sevmem. Vatandaşların boşa harcadığı elektriğin bedelini yine vatandaş ödüyor. Bu kaynakların sistemli kullanılması gerekir. Bu da toplumsal dayanışmayı sergiler. Ben bu sözleri, endişe, sıkıntı var anlamında söylemedim. Doğalgaz sıkıntısı yok'' yanıtını verdi.Kategori : GÜNCEL