Şişmanlarda kanser riski fazla

Şişmanlarda kanser riski fazla
Kanser, Türkiye'deki ölüm nedenleri sıralamasında 2. sırada yer alıyor. Şişmanlar daha fazla risk altında!Abone olSağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı'nca yapılan açıklamada,

Türkiye'de özellikle yoğun sigara tüketiminin nedeniyle oluşan kanser vakalarına rastlandığı vurgulandı.

Sigara içmeyen akciğer kanserli hastaların yüzde 33'ünün, sigara içen bir kişiyle birlikte yaşadığına dikkat çekilen açıklamada, bu kişilerde görülen akciğer kanserlerinin nedeninin çocukluk çağı veya erişkin dönemdeki pasif içicilik olduğu da belirtildi.

Şişmanlar iki kat risk altında

Kadınlar ve erkekl kişisel bakım ürünleri erde görülen kanser vakalarının yüzde 35'i beslenmeye bağlıyken, şişman kişilerde, kanser riskinin iki kat daha fazla olduğu belirtilen açıklamada, beslenme konusunda şu uyarılarda bulunuldu:

Hayvansal yağ tüketimi azaltılmalı
Az yağlı, kepek, yulaf gibi lif açısından zengin besinler tercih edilmeli
Bol miktarda sebze - meyve tüketilmeli
Kırmızı et yerine tavuk, balık veya kurubaklagilleri tercih edilmeli

Musluk suyunu akıtarak kullanın

Kanserle mücadelede, 'güvenli su kullanımı, hava kirliliği ve radyasyondan korunma'nın da önemli olduğu belirtilen açıklamada da şu uyarılarda bulunuldu:
Pişirme, içme ve bebek maması hazırlamak için sıcak su musluğu kullanılmamalı
Satın alınan suların içinde yer alan maddelere ve özellikle damacana sularının izin belgelerine dikkat edilmeli

Kanser yapan birçok faktör arasında kapalı ortamda, sigara dumanı, soba ve benzeri ısıtıcılar, boya malzemeleri, bina yapı malzemeleri, halı, parke gibi döşemeler, temizlik malzemeleri ve hava kirleticileri de yer alıyor.

Böcek öldürücülerden de kaçınılması gerekiyor. Bunun mümkün olmadığı durumlarda ise kullanılan ortama belli bir süre girilmemesi öneriliyor.

Çocukları TV'den ve bilgisayardan uzak tutun

Radyasyon, cilt, akciğer, kan, kemik, karaciğer, meme, rahim ağzı, tiroid ve kemik iliği gibi birçok kanser türüne yol açıyor. Bu nedenle radyolojik tetkikleri ancak doktor tavsiyesi alarak yaptırmak gerekiyor.

Bebek ve çocukları ise televizyon, bilgisayar gibi radyasyon yayan cihazlardan uzak tutmak gerekiyor.

Cilt kanserinin en önemli etkeni sayılan ultraviyole ışınları da özellikle yaz aylarında, güneş ışınlarının en yoğun olduğu 10.00 - 16.00 saatleri arasında en etkili şekilde görülüyor.

Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasında, kanserde erken teşhisle tedavinin hayat kurtardığına dikkat çekildi.

Kategori : SAĞLIK