Kırmızı et DNAyı değiştiriyor

  • Ana Sayfa
  • Kırmızı et DNAyı değiştiriyor
Kırmızı et DNAyı değiştiriyor
Kırmızı et ürünleri bağırsaklarda DNA'ya zarar veren ve değişime uğratan bir madde üretiyor.Abone ol

Araştırmacılar, kırmızı et ürünlerinin bağırsaklarda DNA'ya zarar verip değişime uğratan bir madde ürettiğini ileri sürdü.

Kırmızı et yemek ve bağırsak kanseri arasındaki bağlantının bu şekilde açıklanabileceğine inanı pizza çeşitleri lıyor.

Geçtiğimiz yıl İngiltere Tıp Araştırma Konseyi bilim adamları, günde iki porsiyondan daha çok kırmızı et tüketenlerin bağırsak kanserine yakalanma olasılığının üç kat daha fazla olduğunu duyurmuştu.

Araştırmacılar, kırmızı et ile bağırsak kanseri arasındaki bağlantıyı açıklayan biyokimyasal bir mekanizma bulduklarını belirttiler.

Sağlıklı gönüllülerin bağırsak iç yüzeyinden alınan hücre DNA'larının kırmızı et yendiğinde sebze tüketimine kıyasla daha fazla hasara uğradığı belirlendi.

Açık Üniversite tarafından yapılan araştırmaya başkanlık yapan Profesör David Shuker, "bu bulgular et tüketimi ile bağırsak kanseri arasında bir bağlantı olduğunu ortaya koyuyor" dedi.

Bağırsak kanseri batı ülkelerinde en yaygın olan ikinci kanser türü ve her yıl yaklaşık 1 milyon kişi bağırsak kanserinden ölüyor.

İngiltere'de her yıl 35 bin kişiye bağırsak kanseri teşhisi konuyor ve bunlardan 16 bini hastalık nedeniyle yaşamını yitiriyor.Kategori : SAĞLIK