Selami Başkan örnek olacak...

Selami Başkan örnek olacak...
Kadıköy Belediyesi, halk sağlığını yakından ilgilendiren yeni bir sağlık projesini daha başlatıyor.Abone ol

Uzmanlar, kuş gribi başta olmak üzere dizanteri, tifo, zattüre, sarılık gibi bir çok bulaşıcı hastalığın temizlik ve hijyen kurallarına dikkat edilmemesi nedeniyle insandan insana bulaşabildiğine dikkat çekiyorlar.

Kadıköy Belediyesi, halk sağlığını yakından ilgilendiren yeni bir sağlık projesini daha başlatıyor. Sağlığınız Güvenli Ellerde adıyla başlayacak yeni türkiye'de saç ekimi proje ile Kadıköy’de gıda maddesi üreten, satan işletmelerle, kuaför ve güzellik merkezlerinde çalışanlara uygulamalı hijyen dersleri verilecek, doğru bilimsel el yıkama yöntemi öğretilecek.

Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesi’ndeki Proje Tanıtım Toplantısı’na katılanlar da uygulamalı olarak el yıkamayı öğrenecekler. Tanıtım toplantısında Başkan Selami Öztürk, önce çıplak elle kıyma yoğuracak, sonra ellerini kendi yöntemiyle yıkayacak. Öztürk’ün doğru el yıkayıp yıkamadığını ise Halk Sağlığı uzmanı Prof. Dr. Yıldız Tümerdem, kontrol edecek. Tümerdem, daha sonra katılımcılara ve Başkan Öztürk’e doğru ve bilimsel el yıkama yöntemini uygulamalı olarak öğretecek.

BİLİMSEL EL YIKAMA 10 AŞAMADA GERÇEKLEŞİYORMUŞ

Günlük hayatımızda ellerimizi yıkarken, bir çok hata yapıldığını belirten uzmanlara göre, doğru ve bilimsel el yıkama 10 aşamalı uygulamada gerçekleşiyor. Hazırlık, yıkama ve kurulama aşamalarından oluşan yöntemde; eller sıcak ve akan suyun altında bir çay kaşığı sıvı sabun ile en az 20 saniye ovularak yıkanıyor, tırnaklar fırça ile fırçalanıyor ve kağıt havlu ile özenle kurulanıyor. Uzmanlar, ellerin sigara içildikten, gazete, para, kalem gibi eşyalara dokunduktan hatta kıyafet değiştirdikten sonra bile özenle yıkanması gerektiğini belirtiyorlar.

Proje kapsamında Kadıköy’de 10 bin işyeri çalışanı eğitimden geçecek ve eğitime katılan işyerlerine “SAĞLIĞINIZ GÜVENLİ ELLERDE” plaketi verilecekKategori : GÜNCEL