Viyana’da mezuniyet sevinci

Viyana’da mezuniyet sevinci
Türkiye’de başörtüsü yasağı sebebiyle Viyana’ya okumaya giden öğrenciler mezun oldu.Abone ol
Viyana"ya okumaya giden öğrenciler azmettiler ve sonunda başardılar. Viyana Üniversitesi"nde okuyan Türk öğrencilerin bir kısmı da düzenlenen görkemli bir törenle diplomalarını aldılar. Doktor olan Ayşenur Yücekaya ve Burçin Esin ile iletişimci olan Memnune Yassıtaş, almış oldukları dünya çapındaki üniversitenin diplomasıyla memleketlerine dönüp hizmet etmek istiyorlar.


VİYANA

Türkiye"deki üniversitelerde uygulanan başörtüsü yasağı sebebiyle binlerce kilometre uzakta yabancı bir ülkede okumak zorunda bırakılan öğrencilerden bir kısmı daha mezun oldu. Avusturya"nın başkenti Viyana"da eğitim gören, Memnune Yassıtaş, Ayşenur Yücekaya ve Burçin Esin düzenlenen görkemli bir törenle diplomalarını aldılar.

AZ metal stand METTİLER, BAŞARDILAR

Mezuniyet Töreni, Viyana Üniversitesi"nin konferans salonunda gerçekleştirildi. Üç Türk öğrenci, başarılı olmanın ve hak ettikleri diplomalarını törenle almanın gururunu yaşadı. Cumhuriyet Üniversitesi"nde okurken başörtüsü sebebiyle okulda uzaklaştırılan Ayşenur Yücekaya, aynı sebeple Cerrahpaşa Tıp Fakültesi"nde hakları elinde alınan Burçin Esin tıp fakültesini bitirerek doktor oldular. Bilgi Üniversitesi öğrencisi iken eğitimi engellenen Memnune Yassıkaya da İleşitim Fakültesini başarıyla tamamladı. He üç öğrenci de ülkelerine dönüp hizmet etmek istiyor.

AÇIĞI-KAPALISI YANYANA

Mezuniyet töreninde hiçbir ayrım yapılmadığı gözlendi. Üniversitenin salonunu dolduran kalabalık içinde her türlü kılık kıyafeti üzerinde taşıyan insanlar yan yanaydılar. Renkli görüntülerin yaşandığı salonda bulunan Türk öğrenciler, sevinci ve hüznü bir arada yaşadılar. Başarılı oldukları ve diplomalarını hocalarının elinde aldıkları için sevinçli olan öğrencilerin, memleketlerinde okumadıkları, anne ve babalarının yanlarında olmaması ve ülkelerindeki yasak sürmesi nedeniyle hüzünlendikleri gözlendi. Türk öğrencilerini ÖNDER ve WONDER ile arkadaşları yalnız bırakmadı.

TÖRENE TÜRKİYE"DEN KATILIM

Her üç kız öğrencinin diploma törenine Türkiye"den de katılım oldu. İmam Hatip Liseleri Mezunları Mensupları Derneği(ÖNDER) Genel Başkanı Yusuf Ziyaeddin Sula, WONDER Genel Başkanı Yusuf Kara, İGMG Genel Merkez"den Mustafa Mollaoğlu, Viyana İslam Federasyonu Başkanı Muhammed Turhan, Viyana"daki öğrencilerin manevi babaları Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma öğrencilerin manevi annesi Nadire Kara ve Viyana"da bulunan diğer öğrenciler katıldılar.

HOCALARINDAN NASİHAT

Geleneksel mezuniyet törenleri yapılırken ve diplomalar dağıtılırken, başörtüsü öğrencilerle ilgili en ufak bir rahatsızlık duyulması şöyle dursun, üniversite yöneticileri, farklılıkların birarada bulunmasından dolayı mutluluk duyduklarını da her vesileyle belli ettiler. Okul yöneticileri, yaptıkları konuşmada, yeni mezunları hayata iyi dileklerle uğurlarken, özellikle dürüst olmalarını ve mesleklerini hakkıyla yerine getirmelerini tavsiyesinde bulundular.

ÖNDER Genel Başkanı Yusuf Ziyaeddin Sula, emeklerinin neticelerini görmekten memnun olduklarını belirterek diğer öğrencilerin de kısa zamanda başarılı şekilde mezun olacaklarına inandığını söyledi. ÖNDER, WONDER Genel Başkanları daha sonra mezun olan öğrencilere değişik hediye ve çiçekler takdim ettiler.

Kategori : GÜNCEL