Sendika üyelerine baskı

Sendika üyelerine baskı
Türkiye Belediyeler ve Genel Hizmetler İşçileri Sendikası üyelerinin baskı gördüğünü iddia etti.Abone ol

Türkiye Belediyeler ve Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Belediye-İş) Genel Başkanı Nihat Yurdakul, Isparta ve Gaziantep'te sendikalarına bağlı üyelerin, başka bir sendikaya üye olmaları yönünde baskı gördüklerini iddia etti.

Yurdakul, yaptığı yazılı açıklamada, son yıllarda bazı belediye başkan ve yöneticilerinin, kamu gücünü kullanarak, b מיני מעקף קיבה elediye işçilerini işten atma tehditlerinde bulunarak, işçileri, (kendi sendikamız) dedikleri bazı sendikalara üye olmaya zorladıklarına ilişkin haberlerin basında sıkça yer aldığını belirtti.

Bu yöntemin son olarak Belediye-İş'in örgütlü olduğu Gaziantep Şahinbey İlçe Belediyesinde uygulanmak istendiğini öne süren Yurdakul, bazı belediye yöneticilerinin, yasaları çiğnediklerini, kendi
üyelerini, baskı ve tehditle Hizmet-İş Sendikasına üye olmaya zorladığını iddia etti.

İşverenin baskı ve tehditlerine rağmen, sendikadan istifa etmek istemeyen üyelerin, (Hizmet-İş'e üye olmazsanız sizi işten atarız) tehditleriyle karşı karşıya kaldığını ileri süren Yurdakul, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Hiç kimsenin, çalışanların alın teriyle, ekmeğiyle oynamaya hakkı yoktur. Bugün Isparta Belediyesinde çalışan üyelerimiz de, Şahinbey Belediyesinde çalışan üyelerimiz de tüm bu tehdit ve baskıya rağmen sendikalarını bırakmıyor, istifa etmiyor. Çünkü üyelerimiz işverenin tehdidiyle, baskıyla ve yalanla iş yapanların, işçinin haklarını koruyamayacağını çok iyi biliyor.

Belediye işçilerinin anayasal ve sendikal haklarına yönelik, sağır sultanın duyduğu bu baskı ve tehdidi, Isparta ve Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılarının, ayrıca Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı yetkililerinin de duymasını ve görevlerini yapmasını istiyoruz.''Kategori : ÇALIŞMA HAYATI