Turkcelle kayyum atandı

Turkcelle kayyum atandı
Turkcell'e kayyum atandı, genel kurulun iptal edilme olasılığı var.Abone ol

Mahkeme, Mehmet Emin Karamehmet’in bugün öğleden sonra yapılacak Turkcell genel kurulunda yönetim kurulu adaylarının tamamını önerme yetkisini iptal etti. Karar, Karamehmet’le ihtilaf halinde olan TeliaSonera’nın başvusuru üzerin meme buyutme  e, bir usül aksaklığı dolayısıyla alındı.

Karara göre adaylar Turkcell’in üç büyük ortağı olan Çukurova, TeliaSonra ve Alfa tarafından ortaklaşa isimlendirilecek. Mahkeme ortaklara yardımcı olmak üzere bir de kayyum tayin etti. Çukurova’nın ortaklarıyla yaptığı anlaşmalara göre, yedi kişilik Turkcell yönetim kurulunda büyük ortakların ikişer adayı, bir de bağımsız kişi bulunuyor.

Mevcut yönetim kurulu üyelerinin beşini Çukurova kontrol ediyor. Turkcell yönetim kurulunda kararlar en az beş üyenin oyu ile alındığı için bağımsız üyenin ne kadar bağımsız olduğu Turkcell’in hangi kombinasyonla idare edileceği konusunda belirleyici bir rolü olacaktı. Üç büyük ortaktan hangilerinin bağımsız adayı tayin etmek için koalisyon yapacağı önümüzdeki günlerde şirket yönetiminde kimlerin ağırlığı olacağı konusunda ipucu verecek. Taraflar bu aday üzerinde anlaşamazlarsa gene kurulun iptal edilme olasılığı var.Kategori : EKONOMİ