Özgürlüğe hızlı adım atın

  • Ana Sayfa
  • Özgürlüğe hızlı adım atın
Özgürlüğe hızlı adım atın
Türk bilgisayar uzmanları, geliştirdikleri yeni bir yöntemle artık sizi daha da özgürleştirecek.Abone ol

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü bünyesinde çalışan Türk bilgisayar uzmanları tarafından geliştirilen Pardus, 26 aralıktan beri 25 bin defa indirildi.

Dağıtımının Web üzerinden sunulmaya başlamasından bu yana yaklaşık bir aylık süre geçen özgür işletim sistemi Pardus projesinin Web sayfaları da 142 bin kere ziyaret edildi.

10 kata ulaştı

Sistem bu süre içinde arama motorlarında 12 bin kere arandı. Ayrıca projenin internet adresinden ulaşılan e-posta adresine son bir aylık dönemde yaklaşık 3 bin adet ersağ üye ol posta gönderildiği bildirildi.

Bu rakamlar, Pardus 1.0'ın çıkışından önceki döneme ait rakamların yaklaşık 10 katı.

Çünkü Pardus, özgür bir yazılım ve diğer bilgisayar programları gibi pahalı lisans ücretleri ödeme mecburiyeti bulunmuyor.

TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) bünyesinde çalışan Türk bilgisayar uzmanları tarafından geliştirilen "özgür işletim sistemi" Pardus, 26 Aralık'tan itibaren www.uludag.org.tr adresinden ücretsiz indirilmeye başlandı. Adını, Anadolu parsının Latince isminden alan Pardus'un en önemli özelliği özgür bir yazılım olması ve Genel Kamu Lisansı (GPL) ile dağıtılması. Pardus'un alternatifleri gibi yüksek ücretler karşılığında lisanslanması gerekmiyor. Pardus kullanan işletmelerin çeşitli baskın ve denetimlerden çekinmesine de gerek kalmıyor. Çünkü Pardus kullanıcıları, yasalara aykırı bir fiil içinde bulunmuyor.

Pardus, tam ve düzgün Türkçe desteği yanında, kurulum ve kullanım kolaylığı açısından da önemli yenilikler barındırıyor. Program, "Türkçe Doğal Dil İşleme Kütüphanesi" ve "Yazım Denetimi Eklentisi" Zemberek sayesinde, eksiksiz Türkçe sözlük ve yazım denetimi desteği veriyor.

Pardus, sadece işletim sistemi olarak adlandırılan temel bilgisayar programından ibaret değil. Bir bilgisayarda olması gereken ve iş yaparken kullanılacak pek çok özgür yazılım da Pardus'un içinde yer alıyor. Bunlar arasında "Firefox" İnternet tarayıcısı, "OpenOffice.org" ofis paketi en bilinenleri. OpenOffice.org ofis paketinin benzerleri piyasada 400-500 dolara varan fiyatlarla satılıyor. Pardus'ta ayrıca İnternet araçlarından oyunlara, çokluortam oynatıcılarından kişisel bilgi yöneticilerine kadar bir masaüstü kullanıcısının tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek onlarca ücretsiz program bulunuyor.

Kısacası Pardus, özgür olması, bir bilgisayarda kullanılan her türlü yazılımı olarak sunması, Türkçe desteğini eksiksiz vermesi, kullanım kolaylığı ve bizzat Türk bilgisayar uzmanlarınca Türkiye'de geliştirilmesi nedeniyle benzerlerinden çok farklı bir işletim sistemi olarak öne çıkıyor.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ