Öksürürken dikkat edin

Öksürürken dikkat edin
Ani hapşırma ve öksürme bazen tehlikelere yol açabiliyor. Uzmanların uyarılarını dinleyin..Abone ol

Denizli Devlet Hastanesi (DDH) Başhekim Yardımcısı Dr. Veli Çıtışlı, ani hapşırma ve öksürmenin disk kaymasına neden olabileceğini söyledi. Disk kayması için sert dış tabakada bir çatlak olması gerektiğini bunun da gen halı yıkama programı ellikle normal yaşlanmanın bir sonucu olarak doğal yıpranmaya bağlı olduğunu ifade eden Dr. Veli Çıtışlı, “özellikle ağır bir nesneyi dikkatsizce kaldırma, düşme, ani öksürme ve hapşırma disk kaymasına neden olabilir” dedi.

Çıtışlı, sırt ve bel sorunları ile ağrılı rahatsızlıkların en sık rastlanan nedeninin disk kayması olduğunu bildirdi. Omurga kemiklerinin yanlarında bulunan kanalcıkların içinden geçensinir köklerinin baskı nedeniyle sıkışarak ağrılara ve bölgesel kas spazmlarına neden olabildiğini ifade eden Çıtışlı, “Kimi durumlarda ise baskı olmadığı halde disk parçacıkları sinir köklerine etki yaparak aynı tür ağrılara yol açabiliyor” dedi.

Disk kaymasının diğer bir belirtisinin de halk arasında “siyatik” olarak bilinen, kalçalardan bacaklara ve sıklıkla ayaklarakadar uzanan ağrılar olduğunu bildiren Çıtışlı, “Bu durum normal hareketi kısıtlayabilir, ancak vakaların büyük bir bölümü zamanla tam olarak iyileşir” diye konuştu.Kategori : GÜNCEL