Putinden Ruslara alkol uyarısı

Putinden Ruslara alkol uyarısı
Rusya Başbakanı Vladimir Putin halktan çok daha az alkol tüketmelerini, bunun kendi sağlıkları ve toplum sağlığı açısından çok önemli olduğunu söyledi. Abone ol

Rusya Başbakanı Vladimir Putin halktan çok daha az alkol tüketmelerini, bunun kendi sağlıkları ve toplum sağlığı açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreteri Margaret Chan'i kabul eden Putin, "Sizle arka kapı seo r sigara içmeme konusunda uyardınız. Bizler de daha az alkol tüketmemiz gerektiğini söylüyoruz. Bu ulusun sağlığı açısından çok önemli bir değişim meydana getirecek." dedi.

Rusya Kanser Araştırmaları Merkezi'nin son raporuna göre 1990 yılından bu yana gerçekleşen ölümlerin yüzde 52'si alkol kaynaklı. Dünya genelinde bu oran sadece yüzde 4'de kalıyor.

Rusya'nın Dünya Sağlık Örgütü'nün uyarılarını dikkate alması gerektiğini söyleyen Putin, "Kuş gribi, domuz gribi ve diğer bulaşıcı hastalıklar konusunda örgütün çalışmalarını izliyoruz. Sizin uyarılarınız ve alınacak önlemler bizim için rehber olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Krize rağmen Rusya'nın sağlık harcamalarında herhangi bir kısıtlamaya gitmediğini kaydeden Putin şu bilgileri verdi: "Ulusal sağlık projesinden olumlu sonuçlar alıyoruz. Ölüm oranlarında yüzde 9 azalma meydana geldi. Doğum oranları da yüzde 22,7 arttı. Nüfusun azalma hızı iki kat azaldı. Yaşam süresi de 2,5 yıl arttı."

Putin'e çalışmalarından dolayı teşekkür eden Chan, sağlık alanında yapılan harcamaların mutlaka karşılığının alındığına dikkat çekti. Kabinede yer alan kadın bakanlar konusu da görüşmede espri konusu oldu.Kategori : DÜNYA